„Podezřelý v pondělí v noci požadoval po své bývalé manželce intimnosti. Když odmítla, odešel z místnosti a po chvíli se vrátil s plynovou pistolí, kterou vytáhl zpod vesty,“ popsala policejní mluvčí Olomouckého kraje Michaela Sedláčková.

Rozezlený muž mával zbraní před ženou a dítětem, které držela v náručí. Protože by to nebylo poprvé, co na svoji rodinu zaútočil, dostala žena strach o své zdraví a o zdraví dítěte a přivolala policii.

„Policisté násilníka zadrželi a provedli mu dechovou zkoušku, která mu naměřila 2,89 promile alkoholu v dechu. Muže poté převezli na záchytku k vystřízlivění,“ uvedla Sedláčková.

Pachateli nyní hrozí za vydírání až osm let vězení. Nejde přitom o žádného nováčka – již před rokem byl za násilné jednání odsouzen přerovským okresním soudem.

„Aktuální událost jsme vyhodnotili jako domácí násilí a agresor byl vykázán ze společného obydlí a jeho okolí na deset dnů,“ doplnila mluvčí.

Důchodkyni okradl vlastní syn

Ačkoli nejčastěji se agresivní muži obracejí proti svým partnerkám, výjimkou nejsou ani případy, kdy je jejich obětí jiný člen rodiny. Někdy dnů trvá velmi dlouho, než se na takové násilí přijde. Nedávno například řešili přerovští policisté případ důchodkyně, kterou okradl a poté uzamkl v pokoji její syn. Navzdory svému špatnému zdravotnímu stavu si dokázala přivolat pomoc sousedů. Z okna ji museli vyprostit až hasiči.

„Dalším prověřováním jsme zjistili, že již v minulosti syn svou matku slovně i fyzicky napadal a psychicky ji týral. Z obavy ze syna to však žena neohlásila,“ sdělila k případu mluvčí policie v Přerově Miluše Zajícová.

268 podezření na domácí násilí za rok

Na Přerovsku loni za celý rok vyjížděli policisté k 268 případům, kde měli podezření na domácí násilí. V patnácti z nich se skutečně násilí potvrdilo v takové míře, že byl agresor na deset dnů vykázán ze společné domácnosti.

„Abychom mohli čin hodnotit jako domácí násilí, musejí být splněny určité znaky,“ zmínila mluvčí Sedláčková. Jde například o opakovanost nebo stupňování násilí. V tom případě je možné desetidenní vystěhování užít.