„Podzimní kulturní sezona nabídne divadla, koncerty, ale i představení pro děti tak, aby se stal měšťák opravdovým stánkem múz a přilákal všechny generace,“ říká manažer kultury Městského domu Pavel Ondrůj.

Podzim v „měšťáku“ pohladí duši přerovských patriotů hned dvěma projekty - tím prvním je oslava pětasedmdesátin skladatele a zpěváka Jaroslava Wykrenta, druhým pak pocta fenomenálnímu hráči na foukací harmoniku Lubomíru Plevovi. Jak tento nápad vznikl?
Na letošní rok připadne dvacáté výročí úmrtí Lubomíra Plevy, který byl čtyřnásobným mistrem světa ve hře na foukací harmoniku. Vzpomínkový komponovaný pořad se uskuteční v neděli 16. září od 18 hodin a v první části vystoupí kapela, ve které Lubomír Pleva v době svého aktivního hraní účinkoval - V. Band Velké Losiny s hostem Rostislavem Orságem. Ve druhé části se představí jeden z našich z nejlepších harmonikářů Charlie Slavík s Jaromírem Hůlou, jehož doprovodí jeho kapela. Pořad moderuje Jaroslav Cedidla, který Lubomíra Plevu velmi dobře znal. S přípravou projektu mi pomáhali i synové známého hráče na harmoniku Tomáš a Petr. Pro mě je to velká inspirace a říkal jsem si, že když už máme v Přerově jazzový a bluesový festival, tak proč by to do budoucna nemohl být i ten harmonikový (úsměv). Lidé se mohou těšit 11. září i na koncert k pětasedmdesátým narozeninám Jaroslava Wykrenta. Popřát mu přijede zpěvačka Marie Rottrová, ale mezi gratulanty se objeví i Zdeněk Vřešťál, Václav Fajfr nebo Rudy Horvát.

Jaké jsou novinky podzimní sezony?
Novinkou a tahákem je bezpochyby klasický balet Labutí jezero v podání Moravského divadla Olomouc, který mohou návštěvníci zhlédnout 26. září od 19 hodin, a v Přerově ještě nebyl. Výpravný balet choreograficky připravila primabalerína pražského Národního divadla Hana Vláčilová. Pro Městský dům je to novinka, které musíme přizpůsobit také pódium. Už teď tedy jednáme o zajištění speciální povrchu - baletizolu. Milovníci klasiky si přijdou na své také 11. října, kdy představí kouzlo geniálních melodií Antonína Dvořáka houslová virtuózka Zuzana Kožinová. A důstojnou oslavou stého výročí vzniku republiky bude i koncert Moravské filharmonie Olomouc, která předvede cyklus symfonických básní z dob národního obrození k oslavě české státnosti. Zazní tedy Má vlast Bedřicha Smetany pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka. Z netradičních koncertů bych zmínil i procházku notoricky známou operou Carmen, ve které se divákovi 6. listopadu v ceně jedné vstupenky představí hned dvě divy - ta operní - Dagmar Pecková a činoherní Barbora Hrzánová.

Dušek, Hron i Pantůček

Velký zájem je vždy o představení pražských divadel a pořady známých osobností. Kdo přijede do Přerova tentokrát?
Už 17. září si diváci užijí one man show Vladimíra Hrona „50 odstínů hudby“, která je ohlédnutím za půlstoletím populární hudby v podání známého baviče. S benefičním představením Čtyři dohody dorazí 25. září do Přerova také Jaroslav Dušek a lidé se mohou těšit 9. října i na skvělého vypravěče anekdot Libora Pantůčka. Na divadelních prknech zhlédnou diváci převážně francouzské komedie - například 23. října Penzion Ponorka se skvělými herci Lukášem Vaculíkem, Janem Révaiem a dalšími. A když už jsme u té Francie - milovníky šansonů potěší 15. října recitál Chantal Poullain.
Snažili jsme se vyjít vstříc i rodičům nejmenších diváků tak, aby si mohli se svými dětmi zajít o víkendu na divadlo. V neděli 23. září od 15 hodin si užijí dvojici Jů a Hele v podání loutkoherecké skupiny Loudadlo, v neděli 21. října od 10 hodin pak zhlédnou veselé písničky populární dětské pěvecké skupiny Čiperkové. Divadelní společnost Julie Jurištové zase představí v sobotu 10. listopadu pohádkový muzikál Pyšná princezna.

Podzim v Městském domě se nese vždy v duchu tradičního jazzového festivalu. Nabídnete i koncerty jiných žánrů?
Chtěli jsme vyhovět také fanouškům rockové hudby, a tak vznikl nápad uspořádat hudební cyklus s názvem „Rocková smršť v měšťáku.“ Evropou totiž křižují velmi dobré kapely za relativně dobré peníze, které, i když nejsou moc známé, jsou velmi kvalitní. Jednou z nich je i australská skupina Vdelli, která zahraje 28. listopadu. V Přerově vystoupí 14. listopadu také zpěvačka Ewa Farna a v částečně rockovém duchu se ponese i koncert zpěvačky Petry Janů, kterou doprovodí 18. prosince na vánočním koncertě komorní filharmonie SMIKOF pod vedením Josefa Vondráčka.