Nafotily snímky opuštěných pejsků a velká tabule s jejich portréty teď zdobí ohradu u frekventovaného silničního tahu z Přerova na Olomouc.

Autorky originálního projektu doufají, že se díky „medializaci“ čtyřnohých miláčků podaří upozornit na problém a najít pejskům majitele.

„Když jsem navštívila útulek, překvapilo mě, jak je přeplněný a především - kolik psů je bez domova tak dlouho, třeba i několik let,“ vysvětluje fotografka Iveta Juchelková, která nosila nápad v hlavě už delší dobu.

Původně chtěla vyvěsit fotografie psů z útulku na autobusové zastávky, dalším nápadem bylo umístit je u břehu řeky Bečvy - tak, aby upoutaly kolemjdoucí.

„S umístěním na zastávkách byl ale problém a mé snahy pokaždé ztroskotaly na nějakém chybějícím povolení,“ popisuje.

Portréty budou obměňovat

Nakonec se díky vstřícnosti městského útulku podařilo psy nafotit a vytvořit grafickou podobu návrhu.

Tabule o velikosti 3 x 1,5 metru visí od čtvrtku na ohradě poblíž frekventované křižovatky v ulici Velká Dlážka, a to při výjezdu z Přerova na Olomouc.

A skvělá myšlenka je financována z vlastních kapes.

„Chtěly bychom, aby byla tabule s fotografiemi pejsků stále živá. Jejich snímky tedy budeme postupně obměňovat podle toho, zda se nám pro ně podaří najít nové majitele,“ líčí Iveta Juchelková.

O grafické ztvárnění psího poutače se postarala Lucie Mazáčová, která má s pejsky z útulku sama zkušenosti.

„Měli jsme nejprve jezevčíka, který s námi žil devatenáct let. Teď máme v rodině další dva psy, ale z útulku na Slovensku,“ podotýká.

Pózování s piškoty

A jak probíhalo samotné focení psích „modelů“? Rozhodně to nebyl žádný casting, spíše tvrdá práce.

„Pracovnice útulku nám je přidržovala na obojku, Lucka stála nade mnou s piškoty a já fotila,“ směje se Iveta Juchelková.

U každé fotografie pejska je uvedeno jeho jméno, věk a váha a tabuli zdobí také telefonický kontakt na Útulek pro zatoulaná zvířata v Přerově.