Trápí je převážně nemoci horních cest dýchacích, virózy či nachlazení se zvýšenou teplotou.

Nejvíce marodů je mezi dětmi do pěti let.

„Na sto tisíc obyvatel nyní připadne 3 094 nemocných předškoláků. Ve věkové kategorii od 6 do 15 let je jich 1 373, mezi studenty a mladými lidmi pak 1 300," shrnula přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Podle ní zatím nelze mluvit o chřipkové epidemii, ta podle zkušeností z minulých let nejčastější udeří na přelomu ledna a února nebo až v únoru. Většinou záleží na tom, jaký je průběh zimy.

Předloni nejhorší epidemie za 15 let

Zatímco loni se díky nezvykle teplé zimě chřipková epidemie Přerovsku téměř vyhnula, na počátku roku 2013 dorazila hned ve dvou vlnách. Podle lékařů se tehdy jednalo o nejhorší epidemii za posledních patnáct let.

Jedinou možností, jak účinně bojovat s touto chorobou, je kromě očkování rizikových skupin také posilování imunity v průběhu celého roku – sportem, ale i vhodnou stravou se spoustou vitamínů.

Důležitý je i spánek a psychická pohoda.

„Imunita se nedá budovat ze dne na den, je to dlouhodobý proces, který zahrnuje i kvalitní stravu. Lidé také často podceňují pitný režim v době, kdy je organismus více náchylný k nemocem," řekla už dříve krajská hygienička Růžena Haliřová.