V Základní škole Trávník v Přerově například v úterý chybělo přes dvacet procent školáků. Nemocní jsou však i učitelé.

„Myslím, že chřipková epidemie u nás na škole teprve začíná. Nejhorší je fakt, že onemocněli i učitelé. Ze sedmatřiceti jich chybí sedm, což je u výuky dělených předmětů jako jsou jazyky nebo volitelné předměty problém," uvedla ředitelka ZŠ Trávník Marie Mifková.

V prvních a druhých třídách chybí v některých školách i více než polovina žáků. Ředitelé tak uvažují, že některé z nich spojí. Aby nemocné děti nezameškaly velké množství učiva, učitelé s nimi spíše opakují.

„V jedné třídě kvůli nemoci chybí 14 dětí ze 24, v druhé pak třeba 11 žáků z 20. Čísla se ale neustále mění. Přizpůsobujeme tomu výuku," dodala ředitelka.

Lékaři mají nyní plné čekárny nemocných lidí. Po víkendu je navštěvuje podstatně více pacientů s horečnatými infekcemi než v minulých týdnech.

„Některé děti mají chřipky s vysokými teploty nad 39 stupňů. Těm doporučuji klid na lůžku, braní léků a dostatek tekutin. Pokud jim po třech dnech teplota neklesne, musí znovu na kontrolu a vyšetření," řekla praktická lékařka pro děti a dorost Jana Tománková z Přerova.

Zákaz návštěv v nemocnici trvá

V přerovská nemocnici od soboty 26. ledna dočasně zakázali návštěvy na odděleních. Zákaz zatím není časově omezen a platí do odvolání.

„Naštěstí se tu zatím nevyskytl nikdo s vážným chřipkovým onemocněním jako je například virový zápal plic. Cílem zákazu je především zamezit přenosu virů mezi návštěvníky a pacienty, kteří jsou v některých případech po těžkých operacích," řekla mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

Chřipková epidemie se postupně přesouvá ze západní části republiky směrem na východ. Přetrvá i na začátku února.

„Množství akutních respiračních potíží včetně chřipek se stále zvyšuje, což by se mělo začít pozvolna měnit na začátku února. V nemocnicích v kraji byl zaveden zákaz návštěv. Plošné uzavření škol se však zatím nepředpokládá," uvedla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

V Olomouckém kraji se už objevila i vážná chřipková onemocnění.

„K úternímu odpoledni evidujeme deset těchto případů, které se převážně vykytují u chronicky nemocných. Větší problémy s chřipkovými viry mívají pacienti s obezitou, kuřáci či lidé s nemocným srdcem či cévami," uzavřela.