„Minulý týden byla zavřená Základní škola Za mlýnem v Přerově, potom základní a mateřská škola v Troubkách nad Bečvou, školy ve Staré Vsi a Rokytnici,“ uvedla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Tento týden se cedule s nápisem „zavřeno“ objevila také na dveřích budovy prestižního přerovského Gymnázia Jakuba Škody. Chřipkové prázdniny mají až do pátku i na ZŠ B. Němcové v Přerově, na ZŠ Nová v Hranicích, na školách v Pavlovicích u Přerova a Dřevohosticích. Od úterý vyhlásí chřipkové prázdniny také v Prosenicích.

„Přistoupili jsme k tomuto kroku po konzultaci s hygienikem, nemocnost u nás totiž rapidně vzrostla. V jedné třídě chybělo dokonce sedmnáct žáků,“ popsal ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jan Raška. Podle něj onemocnělo na gymnáziu přes 22 procent studentů.

„Vyučujících se týdenní volno netýká a jsou normálně ve škole. Provádíme inventarizaci, máme porady a děláme věci, které bychom v době před Vánocemi nestíhali,“ popsal ředitel. Stejná situace je i na přerovské základní škole B. Němcové, která zavřela brány tento týden v pondělí.

„Rozeslali jsme sms rodičům a zpráva už je i na školním webu. Nic jiného než zavřít na týden školu nám ani nezbývalo, máme přes 37 procent nemocných z celkového počtu 146 dětí,“ přiblížila ředitelka Základní školy B. Němcové Ilona Bočinská. Podle ní berou rodiče situaci vážně a proti týdenní absenci svých dětí nemají výhrady.

Týden chřipkových prázdnin podle učitelů prospěl dětem ze Základní a mateřské školy v Troubkách nad Bečvou. „Volno jsme měli minulý týden, protože nepřišlo více než třicet procent dětí. Týden jim na vykurýrování stačil a teď je vidět, že se děcka drží,“ uvedla zástupkyně ředitelky školy Petra Pavlíková.

Na celý týden vyhlásila ředitelské volno také ZŠ Nová v Hranicích. „Měli jsme už 30 procent nemocných dětí,“ zdůvodnila ředitelka školy Jarmila Theimerová. V ostatních školách ve městě se ale děti i nadále učí.

„Počty dětí ve třídách teď sledujeme denně a je pravda, že v pátek už chybělo na 24 procent žáků. Přes víkend se však situace zlepšila, takže momentálně k ředitelskému volnu kvůli chřipkové epidemii není důvod,“ uvedla v pondělí zástupkyně ředitele ZŠ Struhlovsko Lenka Šatánková.

Ordinace hranických lékařů plní stále ještě převážně pacienti s virózami, projevujícími se nachlazením a kašlem. „Podle mě ale každá viróza patří do postele,“ konstatovala dětská lékařka z Hranic Cecílie Kolářová. Ta je stejně jako většina odborníků zastáncem včasné léčby, kterou se nevyplatí podceňovat.

Z aktuálních údajů hygieniků na Přerovsku vyplývá, že v současné době připadne na sto tisíc obyvatel na 1700 nemocných. Nejvíce marodů je i nadále mezi předškoláky – těch už leží v posteli přes 5 tisíc. „V kategorii od 6 do 14 let je jich 3,5 tisíce, ve věku od 15 do 24 pak 2,1 tisíce,“ upřesnila přerovská epidemioložka Jitka Skácelová. Menší nemocnost je pouze u lidí středního věku.

V této věkové kategorii se ale paradoxně objevily už čtyři případy prasečí chřipky. Nebezpečná nákaza virem A (H1N1) se vyskytla u čtyř žen středního věku. „První případ je z Přerova, další z Lipníku nad Bečvou, Hranic a Brodku u Přerova. Všechny pacientky mají lehčí průběh nemoci, dvě byly hospitalizovány na infekčním oddělení nemocnic v Hranicích a Prostějově, další dvě se zotavují doma,“ doplnila Skácelová. Průběh nemoci je u všech nakažených mírný a nemají vážné komplikace, které by je ohrožovaly na životě.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ, KATEŘINA KAPKOVÁ