Takové jsou hlavní důvody toho, proč nemocných na Přerovsku ani v březnu neubývá. Podle hygieniků letos chřipková epidemie ustupuje jen velmi pozvolna.

„Nejvíce dětí přichází do ordinace s katary horních cest dýchacích, občas se vyskytují klasické chřipky a virózy. Převážná většina chorob, které jsme letos řešili, byla ale virového původu. S antibiotiky skončilo v posteli mnohem méně dětí a angíny se vyskytovaly v menší míře,“ shrnula přerovská dětská lékařka Dagmar Hlavičková.

Především v případě chřipky by rodiče neměli s návratem svých dětí do kolektivu nijak pospíchat. Pokud léčbu urychlí - třeba proto, že musejí sami do práce a nemají hlídání, tak se ze začarovaného kruhu hned tak nedostanou.

ČTĚTE TAKÉ: Stavba nového obchoďáku v Přerově začne brzy. Kdy?

Vleklý kašel 

Chřipka se totiž ráda vrací. Nemoc také často sedne nejprve na dítě, a od něj se postupně nakazí ostatní členové rodiny.

„Bylo by velmi žádoucí, aby rodiče nedávali svá nemocná dítka do školek, protože malí pacienti pak nemoci přenášejí i na své rodiče. Dnes je bohužel obvyklé nemoci z ekonomických důvodů přecházet, to ale jen napomáhá dalšímu šíření infekce,“ soudí přerovský praktický lékař Michal Chromec.

Ten se během letošní zimy u svých pacientů setkal nejčastěji s virózami a katary horních cest dýchacích.

„Někteří dospělí mají vleklý kašel, který se táhne i několik týdnů. Časté jsou i střevní chřipky a jiné virózy,“ upřesnil.

ČTĚTE TAKÉ: Dva mladíci utonulí na Filipínách byli z Přerovska

Zjištění hodnoty CRP

Pokud chce mít lékař jistotou, že se jedná o nemoc virového původu a pacient k její léčbě nepotřebuje antibiotika, měl by nechat provést odběr krve za účelem zjištění hodnoty CRP - jeho zvýšení ukazuje hladinu zánětlivé reakce v organismu.

„Někdy je lepší nechat provést i stěry z krku a oba testy porovnat,“ dodal lékař.

Podle aktuálních údajů hygieniků se situace na Přerovsku mírně zlepšila - zatímco ještě počátkem minulého týdne připadlo na sto tisíc obyvatel na 1 379 marodů, nyní jejich počet klesl na 1 079.

Nejvíc nakažených ale stále zůstává mezi dětmi do pěti let - a to na 5 662. S nemocností zápasí i školáci do čtrnácti let, těch je ze sto tisíc obyvatel nemocných na 1 980. Dospělí už tolik nestůňou.

ČTĚTE TAKÉ: Vandal poničil obří sochu pastýře u D1, škoda je 100 tisíc

Závažnější průběh

„Klesající trend tu sice je, ale pokles nemocnosti je pomalejší než v minulých letech. Na průběhu akutních respiračních infektů se podílí i smogová situace, která během této zimy nebyla vůbec příznivá. V období inverze jsou lidé více náchylní k nemocem,“ konstatovala krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Podle ní letos dominuje chřipka typu A (H3N2), která má závažnější průběh.

„V posledních týden ale pozorujeme i vyšší četnost typu B. Rozšířené jsou i nechřipkové viry - rhinoviry a adenoviry, u kterých je záchytnost kolem sedmdesáti procent,“ zmínila.

Kvůli lepší diagnostice by měl každého nemocného prohlédnout lékař a měl by si nechat provést i stěry z krku.

„Někomu na léčbu nestačí týden a nemoc se vleče dva až tři týdny. Otázkou je, na jaký zdravotní terén virus nasedá, a podle toho se s ním také pacient popere,“ uzavřela krajská epidemioložka.