„Dneškem to začíná. Zatímco v minulých týdnech převažovaly hlavně záněty horních cest dýchacích nebo angíny, teď už se u dětí objevují typické chřipkové příznaky s vysokými teplotami. Předpokládáme, že se to naplno rozjede v průběhu příštího týdne,“ uvedla v pátek přerovská dětská lékařka Dagmar Hlavičková.

Už od minulého týdne se navíc mezi dětskou populací i dospělými šíří virózy, které se projevují bolestmi břicha, nevolností a zvracením.

„U někoho jsou bez teplot, u jiného s nimi. Většinou ale trvá zhruba týden, než nemoc odezní,“ doplnila. Virózy často postupně „skolí“ celou rodinu.

Ženy a zápal plic

Klasická chřipka se svými symptomy se mezi dospělými na Přerovsku vyskytuje jen ojediněle. „K nám ještě nedorazila. Lidé jsou většinou nachlazení a trpí katary horních cest dýchacích. Co mě ale během letošní zimy překvapilo, je zvýšený počet zápalů plic, a to zejména u žen. Přestože neměly klinické příznaky, zjistili jsme onemocnění poslechem, a ukázalo ho i rentgenové vyšetření,“ vylíčil praktický lékař z Přerova Ludvík Koudelka.

Z výtěrů, jež provedla během minulého týdne Národní referenční laboratoř v Praze, byla zhruba polovina pozitivní na chřipku. Testy nejčastěji prokázaly výskyt typu A (H3N2) a objevila se i chřipka typu B.

Situace v Evropě

„Situace v Evropě je zatím různorodá. V celkem jedenácti zemích – například Rakousku, Belgii, Estonsku, Maďarsku, Francii, Řecku, Itálii nebo Norsku jsou už plošné epidemie. Chřipka se objevila i na Slovensku a v Německu,“ řekla epidemioložka Růžena Haliřová z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Podle jejích slov ale zatím aktuální statistické údaje o počtu aktutních respiračních onemocnění v Olomouckém kraji, které se zveřejňují vždy v pátek, zvýšenou nemocnost nenaznačují.

Přijde epidemie?

„Přestože v republice vzrostl počet chřipkových onemocnění o deset procent, v kraji nemocnost stagnuje a drží se přibližně na stejné hodnotě už několik týdnů,“ konstatovala Růžena Haliřová. Pokud k nárůstu dojde, dá se očekávat až v příštích týdnech.

Čísla, která se ale objevují ve statistikách, podle ní mnohdy nemusejí odrážet realitu.

„Šíření nemoci ovlivňují i sociálně ekonomické podmínky, které jdou někdy přímo proti protiepidemickým opatřením. Řada maminek si nemůže z finančních důvodů dovolit jít na paragraf, a tak se do dětských kolektivů dostávají i nemocné děti. Chřipku také řada lidí přechází v práci, protože by se při vystavení neschopenky připravila o peníze,“ řekla.

Velkou roli v období zvýšené nemocnosti hraje prevence a zdravý způsob života. Lidé by měli doplňovat vitamíny, více spát, sportovat a pít hodně tekutin.