Zápisy pro ukrajinské děti se tentokrát neorganizují zvlášť. S novým prostředím se přišla seznámit i pětiletá Nina, která dorazila k zápisu se svými rodiči na Základní školu Trávník. „Do školy se moc těším. Na všechno. Na kamarády, na paní učitelku i na to, že se naučím psát a počítat. Aktovku ještě nemám, ale chtěla bych na ní mít nějaké zvíře. Třeba medvídka koalu,“ svěřila se dívenka.

Na kozí farmě v Pavlovicích se letos narodilo kolem šedesáti mláďat a další přírůstky jsou ještě v očekávání.
Na kozí farmě v Pavlovicích u Přerova je veselo, narodilo se šedesát mláďat

Největší přerovská škola si i letos připravila netradiční zápis, který se nesl v pohádkovém duchu. Budoucí prvňáček si při vstupu do budovy vybral jednoho žáka, převlečeného do kostýmu pohádkové bytosti. S jeho pomocí pak dítě plnilo nejrůznější úkoly a doprovázel předškoláka až k zápisu.

Na zámku v Tovačově zahájili v sobotu 1. dubna návštěvnickou sezonu. Lidé mohli obdivovat květinovou výzdobu v komnatách.
FOTO: Květinová výzdoba i jarmark. Na zámku v Tovačově zahájili sezonu

U rodičů měla tato forma zpestření velký ohlas. „Je tady příjemná atmosféra. Dcera měla zpočátku strach. Dokonce došlo i na slzy, ale po chvilce se uklidnila. Jsme spokojeni,“ svěřila se maminka šestileté Gábinky.

Otevřou tři třídy

Základní škola Trávník se chystá v září otevřít tři první třídy. A zájem ze strany rodičů, kteří v pondělí dorazili, napovídá, že naplnit je nebude problém. Ještě ve čtyři odpoledne byl ve škole nával.

Podle učitelů je většina předškoláků připravena velmi dobře. „Děti byly šikovné. Hravě zvládly říct své jméno, napočítat do deseti, překreslit soubor teček a nakreslit postavu. Byly většinou komunikativní, dobře naladěné a do školy se těší, což je základ úspěchu,“ shrnula učitelka prvního stupně Eva Sedláková.

Letos bude méně dětí

Kolik prvňáčků nakonec v září do prvních tříd nastoupí, budou úředníci vědět až v létě. S kartami mohou ještě zamíchat odklady povinné docházky nevyzrálých předškoláků či pozdější nástupy ukrajinských dětí. Zatímco loni přišlo k zápisům do osmi škol zřizovaných městem na 540 budoucích prvňáčků, letos je jich méně - zhruba 500.

„S ohledem na vývoj demografické křivky očekáváme mírný pokles, ale pouze v řádech nižších desítek. Loni se přišlo zapsat asi 540 dětí, nakonec jich ale kvůli duplicitním zápisům a odkladům nastoupilo v září jen 392. Letos očekáváme u zápisů kolem 500 dětí,“ informovala Romana Pospíšilová, vedoucí odboru školství přerovského magistrátu.

Ukrajinci bez výjimek

Ještě v loňském roce probíhaly zvlášť zápisy pro ukrajinské děti. „Školy měly samy zvážit, jestli budou vyhlašovat zvláštní zápis pro ukrajinské děti. My jsme ho nevyhlásili a prvňáčci jdou ke standardnímu zápisu,“ doplnila Romana Pospíšilová s tím, že přerovské základní školy aktuálně navštěvuje 77 ukrajinských žáků.