„Do Česka jezdíme každý rok, nic tak strašného se nám ale ještě nestalo,“ líčí organizátor pobytu Andrzej Ecler, který přijel do Beňova s dalšími čtyřiceti studenty polského gymnázia. Ten se pořád nemůže vzpamatovat z toho, že teprve sedmnáctiletému chlapci praskl vřed na dvanácterníku a žaludku. Nikdo totiž o jeho zdravotních potížích nevěděl.

„Začal v noci zvracet krev a nedalo se to zastavit. Měli jsme strach z nejhoršího, čeští lékaři se ale zachovali velmi duchapřítomně,“ popsal.

Včas a odborně

Včasná diagnóza přerovských lékařů a rozpoznání vážné choroby, kterou by v jeho věku nikdo nečekal, pak vedla k rychlému převozu hocha na specializované pracoviště olomoucké fakultní nemocnice.

„Tam mu dali krev a provedli laparoskopické vyšetření. Teď leží na jednotce intenzivní péče a už je mu lépe,“ řekla matka chlapce Irena Gorny a dodala: „Hned jsem za ním přijela. Nedá se ani slovy popsat, jak si vážíme včasné pomoci,“ podotkla.

Mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská potvrdila, že byl chlapcův zdravotní stav vážný. „Komplikace byly natolik závažné, že jsme rozhodli o okamžitém převozu do olomoucké fakultní nemocnice,“ uvedla mluvčí.

Primář Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Jaroslav Wiedermann, který pacienta přijímal, konstatoval, že nebylo nutné hocha operace.

„Chlapcův stav se jevil jako vážný a byl u něj zřejmý znatelný úbytek krve. Vyšetření ale nakonec ukázala, že jde o dlouhodobější potíže a není nutná operace,“ řekl. Hoch je nyní ve stabilizovaném stavu a má být převezen k další léčbě do Polska.

Na prvním místě nebyly dokumenty, ale především člověk

Profesionalitu lékařů ocenil organizátor pobytu Andrej Ecler.

„Chovali se k nám, jako by náš problém byl v tu chvíli ten nejvážnější. Na prvním místě nebyly dokumenty, ale především člověk,“ vylíčil. Poláci kvůli tomu nyní chtějí rozeslat děkovné dopisy nejen na dětské oddělení přerovské nemocnice, ale i do olomoucké fakultní nemocnice.

Studentům lycea se kvůli zdravotním komplikacím spolužáka věnovali starosta Beňova Ivo Pitner a jeho předchůdce na úřadu Josef Stojan. „Myslím, že si to i přes ty nešťastné okolnosti užili. Navštívili jsme Olomouc a Kroměříž, podívali se na zámek v Dřevohosticích a do Přerova,“ popsal beňovský starosta Ivo Pitner.