Bubnování lžícemi o staré hrnce nebo klobásy nabodnuté na rožeň. Na tradiční obchůzku obcí se vydali v pátek 3. února chlapci školou povinní, dívkám tradice koledování nedovoluje.

Na smluveném srazu se letos sešlo osm koledníků.

„Chodím koledovat už devět let, letos ponesu i kovový rožeň, dříve ho nosil můj bratr, já jsem to po něm převzal,“ podotkl jeden z chlapců Vilém Krejčiřík.

„Svatého Blažeja je dnes, přináší vám radost, ples. Jako svatý žid přebýval, lidu požehnání dával,“ recituje ochotně čtrnáctiletý Petr Bouchal.

Slova této koledy, za doprovodu hlasitého mlácení do hrnců, opakují chlapci před každým domem. Odměnou je jim klobása nebo drobný obnos peněz, který lide vhazují do kasičky.

Školákům ochotně přispěl peníze i pětašedesátiletý Jaroslav Horák, který se koledování jako kluk také pravidelně účastnil.

„Tenkrát ještě byli prasata a zabijačky. My jsme se vždy po koledování sešli na statku u Tomečků. Paní Tomečková byla nejlepší kuchařka všech dob, vždycky nám připravila vynikající zelí a uzené maso,“ zavzpomínal.

„Tradice se dodržuje už sto padesát let, vznikla na podporu místního učitele. Ten pak se skupinou školáků obcházel dům od domu. Výslužka mu pak náležela na přilepšenou k platu,“ řekla jedna z maminek Kateřina Tomanová.