O využití budovy bývalého Chemoprojektu se v minulosti vedly na jednání zastupitelstva dlouhé spory. Kvůli obavám z demolice a vzniku dalšího supermarketu ji město v atmosféře, která provázela i bourání nedaleké Komuny, v roce 2007 odkoupilo za 22 milionů korun.

Před třemi lety přerovská radnice objekt, který byl jen částečně využitý a sídlila zde mimo jiné i pobočka místní knihovny, prodala společnosti Domov Alzheimer. Nový vlastník získal zchátralý komplex za částku 15 milionů 860 tisíc korun. Jeho rekonstrukce začala v létě.

„Během prázdnin se rozběhly vnitřní přípravné práce a teď už bourání pokročilo, takže je patrné i zvenku. Stavební úpravy budovy ze šedesátých let, která kdysi sloužila jako kanceláře, jsou poměrně rozsáhlé. Má železobetonovou konstrukci, takže plášť je dlouhověký a stabilní, vnitřek ale půjde pryč a budou se zde dávat kompletně nové technologie. Součástí projektu je i demolice garáží, na jejichž místě vznikne zahrada pro klienty,“ nastínil Radek Žádník, ředitel společnosti Domov Alzheimer.

Práce potrvají až do konce příštího roku.

„V roce 2023 bychom chtěli Alzheimer centrum otevřít a po kolaudaci a zaškolení nových zaměstnanců může začít přijímat první klienty. Lůžek bude k dispozici celkem 114. Celková výše investice včetně pořizovací ceny objektu je 150 milionů korun,“ upřesnil.

Klienty domova ze zvláštním režimem čeká příjemné a útulné prostředí areálu v centru města.

„Zatímco původní budova sloužila administrativnímu účelu, byla strohá, přísná a s velkým podílem prosklených ploch, jejich podíl chceme snížit a přizpůsobit okolí. Po rekonstrukci vzniknou čtyři nadzemní podlaží - kromě dvoulůžkových pokojů se počítá i s prostory pro personál, jídelnou, kuchyní a společenskými místnostmi,“ nastínil hlavní architekt Jaroslav Šimek z firmy Archzone, která zpracovala projekt.

Nový domov se zvláštním režimem počítá i s úpravou venkovních prostor, altánkem a stromovou alejí.

„Jde o to, aby měli klienti během dne náplň a činnosti pod vedením terapeutů a na pokojích byli co nejméně. Na jídelnu bude navazovat také terasa, i zde mohou trávit čas,“ poznamenal Radek Žádník.

Přerov dlouhodobě zápasí s nedostatkem volných lůžek ve zdejším Domově pro seniory. Podle jeho ředitelky Jany Žouželkové je dnes zájemců více než tisícovka. „Z toho je 325 žádostí o umístění do domova se zvláštním režimem pro lidi, trpící některou z forem demence,“ řekla.

Nové zařízení v Přerově může začít získávat první klienty až po dokončení rekonstrukce objektu.

„V našich centrech je praxe taková, že když lidé vědí, že budeme za půl roku otevírat, vyjadřují předběžný zájem a bereme si od nich kontakt, abychom je mohli oslovit. Jednání se zájemci o tuto službu ale můžeme zahájit až poté, co získáme jako poskytovatelé sociálních služeb registraci pro nové Alzheimer centrum,“ uzavřel Radek Žádník.