Bourat se má začít v příštím roce.

„Podařilo se nám zajistit bydlení pro všechny, kteří se na nás obrátili. Někteří lidé odešli mimo Přerov, část jich skončila na jiných ubytovnách ve městě a maminky s malými dětmi získaly bydlení v Azylovém domě. Jedna rodina se přestěhovala do obecního sociálního bytu,“ shrnula sociální pracovnice přerovského magistrátu Ivana Kapustková.

Lidé měli na přestěhování jen málo času - zprávu o tom, že se ubytovna uzavře, se totiž dozvěděli v polovině ledna a objekt museli vyklidit do 1. února tak, aby ho mohl provozovatel předat městu.

„Jinak bychom pravděpodobně podali žalobu na vyklizení prostoru,“ podotkla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Po uzavření Chemiku se počet ubytoven v Přerově opět snížil a v současné době jich je ve městě patnáct. Ještě nedávno jich přitom bylo osmnáct.

„Už loni ukončily svou činnost také sociální ubytovny, které se nacházely v Tovární ulici u nádraží. Měly dva různé provozovatele,“ doplnila Ivana Kapustková.

Zavře i Dluhonská?

Zlepšení si radní slibují také od vyhlášení oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů.

Do ulic Husova, Kojetínská, Škodova, Dluhonská, Tovačovská a Tovární se od 30. ledna nemohou stěhovat noví nájemníci, kteří žijí jen ze sociálních dávek. Radní věří, že i tento krok přispěje k tomu, aby se počet lidí v ubytovnách nezvyšoval.

Informace, které v těchto dnech kolují mezi nájemníky, že by se měla v budoucnu uzavřít i ubytovna v Dluhonské ulici, se ale nepodařilo potvrdit. Provozovatel Pavel Mirga ve čtvrtek nebral telefony a město o ničem neví.

Objekt Chemiku bude po svém uzavření opuštěný a zařadí se tak na seznam dalších brownfields ve městě. Jeho demolice je v plánu v příštím roce.

„Nejprve musíme nechat zpracovat projektovou dokumentaci, která by měla stát 250 tisíc korun. Jakmile bude projekt hotový, začneme soutěžit zhotovitele. Samotná demolice si vyžádá náklady od 7,5 do 11 milionů korun. Bourat bychom mohli někdy na počátku roku 2019 s tím, že pokud bude vypsán na demolici dotační titul, požádali bychom o finanční příspěvek,“ nastínil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Místo prodeje demolice

Osmipatrová budova Chemiku byla postavena v roce 1968 a v minulosti sloužila jako ubytovna pro zaměstnance Přerovských chemických závodů. Majetkem města se stala v roce 2000 a později si Chemik pronajala společnost První KPU, která zde provozovala ubytovnu.

Původně chtělo město Chemik prodat, protože by se investice do oprav vyšplhaly na tři desítky milionů korun.

Do výběrového řízení se ale přihlásila pouze jedna firma.

Když radní zjistili, že je zájemce o koupi navázán na dalších jednačtyřicet subjektů a reálně hrozí, že by zde mohl kvést byznys s lidskou chudobou, navrhli demolici objektu.