Přednostně totiž přijímají děti ze spádové oblasti.


„Máme dvě dcerky, ta mladší by od září měla jít do školky. Je to ale problém, v Přerově jsou školky většinou obsazené. Volno bývá maximálně v některých na okraji města, ale když je to zrovna ta vzdálenější část, není snadné se tam dostat,“ říká Jan Mana z Henčlova.

„Skloubit dojíždění s dětmi do školky s prací je hlavně pro lidi bez auta neřešitelný problém.“

Henčlovští proto usilují o to, aby magistrát obnovil školku, která zde dříve fungovala.

„Jednáme s městem už druhým rokem. Sepsali jsme také petici, máme podporu téměř všech lidí z Henčlova,“ říká za rodiče Mana.

Přerovský magistrát ale s obnovou školky váhá.

„Rozpočet města je dost napjatý. Budova by potřebovala rekonstrukci, nemůžeme v ní otevřít školku v tom stavu, v jakém je teď,“ podotkl zástupce vedoucí odboru školství Petr Hrbek.

Dům totiž po uzavření školky prodělal některé úpravy.

„Sídlí v něm teď klub seniorů, minimálně by se musela předělat sociální zařízení, která jsou teď pro dospělé,“ uvedl Hrbek a dodal, že další potřebné stavební úpravy si netroufá odhadnout.

Především ale úředníci zjišťují, zda je v Henčlově opravdu dost dětí, které by školku využívaly.

„Zjišťovali jsme některé věci, nechali jsme si udělat například demografickou studii. Zatím je vše teprve v jednání,“ řekl Hrbek.

Školky v centru jsou plné

Přerov má podle něho dvanáct samostatných mateřských škol, z toho pět má navíc svá odloučená pracoviště. Další školka, a sice ta Pod Skalkou, je spojená se základní školou.

„Je pravda, že kapacitně jsou mateřské školy v Přerově hodně naplněné. Rozhodně to platí o těch v centru. Pár volných míst se najde jedině ve školkách v okrajových částech města,“ poznamenal Hrbek.

S problémem, kam posílat děti do školky, pomohly henčlovským zatím Troubky. Ani to ale v budoucnu nebude stačit.

„Do naší mateřské a základní školy chodí sedm dětí z Henčlova. Zatím to bylo tak, že jsme měli několik míst volných a obecní úřad zřídil pro henčlovské dokonce i dopravu,“ řekla ředitelka školy a školky Jitka Pěchová.

„Teď nám ale začíná problém, kapacita je plná a my přednostně bereme děti z Troubek. Je to smutné, ale opravdu se stává, že píšu rozhodnutí o nepřijetí už i Troubeckým.“

Děti z Henčlova do Troubek sváží nyní obecní mikrobus, za který rodiče platí sto korun měsíčně, zbytek nákladů jde z rozpočtu obce.

Henčlovská školka i pro děti z Troubek

Školce v Henčlově je nakloněný i starosta Troubek Radek Brázda.

„U nás teď do školkového věku přicházejí silné ročníky. Pro všechny děti nebude místo. Kdyby ale byla školka v Henčlově, mohli bychom některé děti vozit tam, podobně, jako teď vozíme henčlovské k nám. Záleží to samozřejmě na rodičích, jako obec jsme ale schopní to zajistit,“ upozornil starosta.

„My nechceme po magistrátu, aby otevíral školku pro pár dětí. S takovým počtem dětí, jako je tu nyní, a navíc ještě s několika dětmi z Troubek nemusí mít město obavy, že školka nebude naplněná,“ shrnul Mana.