„Jsem přesvědčený, že v sobě skrývá potenciál pro rozvoj celé oblasti. Blízkost budované dálnice D1 a nákladového terminálu přitahují zájem potencionálních investorů, kteří nás pravidelně navštěvují. Naší prioritou je udržet civilní dopravu a zamezit znehodnocení letiště tak, jak jsme toho svědky v jiných lokalitách," řekl pro Přerovský a hranický deník ředitel Regionálního letiště Přerov Petr Polášek.

Před časem psal primátor města ministru obrany dopis s dotazem, jak hodlá armáda České republiky využívat přerovské letiště, a jaké má s tímto areálem do budoucna záměry. Co by pro vás znamenalo „letiště bez armády"?

Budoucnost armádní letecké základny je nejistá a finální rozhodnutí zatím nepadlo. Jednání mezi zástupci armády a Regionálního letiště Přerov probíhají již delší dobu a to, že zde funguje civilní provoz, dává zachování základny vyšší šance. Samozřejmě, že se může stát, že vojáci prostor opustí, nicméně taková akce se nedá uskutečnit v řádu několika týdnů. To dává letišti další prostor a čas pro přípravu na přechod na jiný systém řízení letového prostoru. Tuto variantu připravujeme ve spolupráci s jinými podobnými letišti. Ministerstvo obrany hledá další možnosti využití vojenské části letiště. Příkladem může být spolupráce s Leteckými opravnami Malešice. Tento podnik si pronajal do roku 2017 část základny pro letové zkoušky opravovaných strojů.

Kolik civilních letů se tu už uskutečnilo? A kam převážně směřovaly?

V roce 2010 se na letišti uskutečnilo celkem 491 letů civilních provozovatelů. V roce 2011 jich bylo 547. Podotýkám, že společnost vlastní od listopadu 2010 licenci kategorie 2B. Nárůst je patrný a dá se očekávat jeho další zvýšení. Opětovně jsme zahájili jednání o výši letištních poplatků a doufáme v jejich brzké snížení, což by mohlo přilákat další milovníky letectví. Většina letů probíhá v rámci České republiky, případně sousedních zemí. Zaznamenali jsme i lety mimo Schengenský prostor, hlavně z Chorvatska a do Chorvatska. Provoz zvýšilo také fotbalové mistrovství Evropy v sousedním Polsku. (lech)