Poradna pro dlužníky funguje v Přerově dlouhodobě, ale prostory na Jižní čtvrti, ve kterých dříve sídlila, už byly nevyhovující.

„Na dluhové poradenství se specializujeme od roku 2010 a v předloňském roce jsme se akreditovali jako osoba, která může podávat insolvenční návrhy. Jen loni jsme jich podali sto,“ shrnula vedoucí poradny Martina Krejčířová.

Dlužníků podle ní v posledních letech přibývá a jsou mezi nimi mladí lidé po škole, ale i senioři na prahu sedmdesátky. Důvody toho, proč se lidé ocitají v dluhové pasti, jsou přitom různé.

„Naši poradnu navštěvují mladí i senioři - a to napříč sociálními vrstvami. Máme klienty se základním vzděláním i vysokoškoláky různých oborů a profesí,“ řekla.

Do pasti i kvůli novému nábytku

Rodina se nejčastěji dostává do dluhů, když vypadne jeden příjem - například po rozvodu nebo úmrtí jednoho z manželů. Člověk, který zůstane sám, nezvládá splácet půjčky nebo hypotéku.

„Dostane se do prodlení a následuje exekuce. Dluhy pak narůstají o úroky, ale i o náklady nalézacího, soudního a exekučního řízení,“ přiblížila.

Do finanční nouze se ale mnozí dostanou i kvůli půjčkám na běžné věci - vybavení domácnosti, pořízení nábytku či koupi elektrospotřebičů.

„Někdy je zadluženost sekundární - to znamená, že rodiče chtějí pomoci svým dětem a vezmou si kvůli tomu půjčku. Děti slíbí, že budou splácet, ale nakonec se tak neděje,“ dodala.

I na konci takových příběhů je vyhlášení osobního bankrotu a žádost o oddlužení, což se může dít buď formou splátkového kalendáře, nebo prodejem majetku.

Charitní poradna pro dlužníky nyní sídlí v centru města a má to své výhody.

„Hledali jsme prostory, které by byly v dosahu pošty, protože potřebujeme ověřené podpisy, když podáváme insolvenční návrhy. Budovu navíc lidé dobře znají, protože si sem chodí vyřizovat občanské a řidičské průkazy,“ shrnula Martina Krejčířová.

Kromě dvou kanceláří je zde i prostor pro čekání. Starší lidé a maminky s malými dětmi zase přivítají bezbariérový přístup a výtah.

Lásky mezi lidmi ubývá

Podle faráře Římskokatolické církve v Přerově Josefa Rosenberga, který novému místu pro jednání s dlužníky požehnal, se poradnou zkvalitní dosavadní charitní služby.

„Aktivity charity se budou nadále rozšiřovat, a to z jednoho prostého důvodu - lásky mezi lidmi ubývá, takže se dostávají do problémů. Mnozí lidé nemají rodinu, nebo nefunguje, takže se na charitu častěji obracejí,“ řekl.

Charita v Přerově poskytuje pět sociálních služeb a jednu zdravotní. Kromě občanské poradny a poradny pro dlužníky má i charitní pečovatelskou službu a dvě romská komunitní centra.

„V květnu plánujeme přemístění našeho sídla ze stávajících prostor v ulici 9. května do budovy na Šířavě,“ uzavřela Alena Pizúrová, ředitelka Charity Přerov.