Koledníci v některých městech regionu letos vykoledovali mnohem více peněz než vloni. „Mám skoro slzy v očích. Vůbec poprvé se nám třeba stalo, že jsme otevřeli kasičku z obce Jezernice a byla v ní dvoutisícová bankovka,“ vylíčila vedoucí oblastní charity v Lipníku Naděžda Vrbíková.

Právě koledníci na Lipensku letos vybrali o 14 tisíc více korun než v loňském roce. „Celkem jsme nashromáždili 237 tisíc 350 korun,“ upřesnila Vrbíková. Do ulic města a okolních obcí podle jejích slov vyrazilo na dvě stě koledníků.

„Přestože jsem byla koncem roku dosti unavená, výsledek Tříkrálové sbírky mě povzbudil. Považuji ho za velký projev důvěry lidí,“ řekla Vrbíková. Olomoucká arcidiecézní charita zatím nemá přesně spočítané, kolik koledníci v přerovském regionu vybrali.

„Máme na Přerovsku sečteno pouze 54 kasiček z celkového počtu 124,“ uvedla mluvčí ACHO Ivana Jeništová. Přesné výsledky už budou ale známyza několik dní.

O rozdělení peněz a jejich využití rozhodne podle jejích slov tříkrálová komise arcidiecézní charity v Olomouci

„Vybere hlavní projekty, o využití peněz si ovšem charity rozhodují samy,“ podotkla Jeništová. S výsledky Tříkrálové sbírky jsou spokojeni i v Hranicích.

„Celkem jsme vybrali 397 tisíc 800 korun, což je zhruba o 40 tisíc více než vloni. Je to pro nás příjemné překvapení,“ dodala k tomu také koordinátorka Tříkrálové sbírky v Hranicích Jana Jagošová.

Hranická charita zatím nemá jasno, na co peníze přesně využije. „Bude se ale jednat o projekty, které mají pomoci rodinám a lidem v nouzi,“ přiblížila.

Nejštědřejší byli na Hustopečsku a Potštátsku

Nejvíce podle jejích slov přispívali do kasiček obyvatelé z obcí na Potštátsku a Hustopečsku. „Na Hranicku vyrazilo do ulic na 85 čtyřčlenných skupinek koledníků,“ upřesnila.

To, že tříkrálovým koledníkům v hojné míře přispívají lidé na vesnici, potvrdila i vedoucí dobrovolné charity ve Všechovicích Irena Kývalová.

„Byli jsme překvapeni vstřícností lidí. I přesto, že jsme v loňském roce pořádali dvě veřejné sbírky na opravu všechovického kostela, na výsledku Tříkrálové sbírky se to nijak neprojevilo,“ řekla.

Zdejší dobrovolné charitě, pod níž spadá šest obcí, se podařilo nashromáždit přes 67 tisíc korun. „Padesát procent vybraných peněz bude použito na přímou pomoc zpět do farnosti,“ podotkla Kývalová.

Pracovníky dobrovolné charity kromě štědrosti místních obyvatel potěšilo i to, že se do Tříkrálové sbírky přihlásili noví koledníci. „O koledování je mezi mladými lidmi velký zájem a zhruba tři čtvrtiny skupinek koledníků tvořili mladí lidé ve věku od 18 do 26 let,“ podotkla.

Do kasiček hodně přispěli i v Troubkách na Přerovsku

Hodně štědří byli podle pracovníků oblastní charity v Přerově také lidé v Troubkách na Přerovsku, kde se celkem vybralo téměř 51 tisíc korun.

„Koledníkům v Přerově a okolních obcích se podařilo nashromáždit téměř 500 tisíc korun. Kasičky v některých obcích ale ještě nejsou sečteny, protože zde sbírka stále probíhá,“ řekla pracovnice oblastní charity v Přerově Martina Krejčířová.

Výtěžek přerovské sbírky je určen především na přímou pomoc rodinám v nouzi, ale oblastní charita za něj zakoupí například kompenzační pomůcky pro zdravotně handicapované klienty.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika