Pískové cesty, na jejichž povrch si léta stěžují Přerované, teď konečně čeká výměna. Úpravy se ujmou odborníci z táborské firmy, zabývající se zahradní architekturou.

„Firmě jsme zatím svěřili dvacet osm metrů této cesty, aby nám s pomocí speciální technologie ukázala, jak je možné trasu upravit,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Údržba mlatové cesty bude podle něj spočívat ve výměně povrchu v tloušťce sto milimetrů. Vyměněna bude podélná stabilizace z ocelových pásnic - a nový povrch budou tvořit dvě vrstvy výrobku Parkdecor, což je čistě minerální materiál, který je ideální pro realizaci ploch, cest a zahrad.

„Pokud se úprava moderní technologií podaří, bude možné tímto způsobem v příštích letech opravit všechny cesty, které jsou zasypané pískem,“ dodal.

Žádná omezení

Park Michalov, který se rozkládá na dvaceti hektarech a vznikl přeměnou původního městského lesa, patří k nejkrásnějším částem Přerova. Byl založen v roce 1904 a u jeho zrodu stál nejen místní Okrašlovací spolek, ale především slavný zahradní architekt František Thomayer. Největší rekonstrukcí prošel Michalov v letech 2000 až 2010.

„Aby měl historický ráz, byly některé původní asfaltové cesty na začátku nového tisíciletí nahrazeny mlatovými cestami. Rozměklé a rozbahnělé trasy ale parku nesvědčí,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Příchozí návštěvníky vítají poměrně často tabule s upozorněním, že je Michalov kvůli mokrým pěšinám uzavřen - a Přerované, pro něž je park příjemným místem odpočinku i zónou pro lehčí sportovní vyžití, tak musejí čekat, až trasy pro pěší vyschnou. „Chceme najít řešení, jak tyto problémy co nejlépe vyřešit,“ řekl.

Úprava necelých třiceti metrů pěšiny, kterou provádějí od pondělí 10. června odborníci z firmy Zahradní architektura Tábor, přijde město na 200 tisíc korun. Práce potrvají asi týden a nepřinesou návštěvníkům žádná omezení.

Není to jediná snaha radnice o zvelebení parku - nedávno prošly výměnou také dva zchátralé dřevěné mostky, které byly kvůli napadení dřevomorkou ve špatném stavu.