„Na nejbližší dobu máme skoro všechno pryč. Zbývá nám posledních pár míst především v Egyptě,“ řekla Deníku pracovnice cestovní agentury Landea.

Vyprodáno hlásí i jiné cestovní kanceláře.

„Zůstaly nám opravdu poslední letenky. Pozorujeme velký nárůst cen zájezdů, ale lidé přesto chtějí vyrazit k moři. Zájem je rozhodně větší, než je počet volných míst,“ uvedl majitel CK Souček Lubor Souček.

Důvodem je podle pracovníků cestovních kanceláří i pandemie z minulých let.

„Po dvou letech, kdy lidé moc nemohli cestovat, si to teď vynahrazují a chtějí se odměnit. Zároveň z nich má spousta strach, že příští rok nebudou mít na dovolenou peníze kvůli inflaci. Takže jedou, dokud ještě můžou,“ míní referentka kanceláře přerovské pobočky KM Travel Iveta Doležalová.

Řecko jasně vede, zvedá se Tunisko

Nejoblíbenější destinací je podle cestovních agentur Řecko a Turecko.

„To jsou klasická místa, která jsou vyhledávaná skoro každý rok. Oproti minulému roku stoupl zájem o Tunisko a Bulharsko,“ přiblížil Lubor Souček.

Ani zavření některých pláži v Egyptě prý nezpůsobuje agenturám významné problémy.

„V tomto období je to s takovou destinací složitější. Jsou tam velmi vysoké teploty dosahující až 45 stupňů Celsia, takže i přes dostupnější cenu není tento zájezd pro každého. Nějaké problémy, že by lidé rušili už koupené zájezdy, ale nezaznamenáváme,“ objasnil Souček.

Destinace jako je Egypt si své zájemce podle odborníků vždycky najdou, protože jsou levnější.

"Zdejší události posledních týdnu ale zvedly poptávku hlavně po Tunisku, kam předtím kvůli přetrvávajícím opatřením lidé moc nechtěli. Cestovatelé se tam po příjezdu stále musí prokazovat očkovacím certifikátem nebo testy. Poslední dobou to lide ale tolik nevadí a někteří tam jedou radši, než do Egypta,“ vysvětlila Doležalová.

Opadl zájem o Pobaltí a Polsko 

Naopak klesl zájem o destinace jako jsou třeba baltské země nebo Polsko.

„Obzvlášť minulý rok jsme zaznamenali, že se lidé začali vyptávat právě na tyto státy, které mají studenější moře. Ale kvůli válečné situaci na Ukrajině a následné migraci se na taková místa letos nikdo moc neptá,“ dodala Doležalová.

Kdo zaváhal, bude mít obtíže na poslední chvíli něco sehnat.

„Letní sezónu otevíráme vždy v listopadu. Až po únor je pro zájemce největší výběr a mohou si dělat i velké nároky. Potom se už začínají dost plnit a momentální zájezdy „superlast minute“, které lidé kupují pár dnů před odletem, jsou velmi obtížné sehnat.

Většinou, když nám někdo teď zájezd v červenci nebo srpnu zruší, tak je místo do dvou hodin plné,“ vysvětlila Doležalová.

Úplně poslední místa se podle cestovek ještě najít dají, ale je to otázka rozpočtu cestovatele.

"Například na minulý týden, na který vyšly dva státní svátky, byl extrémní nedostatek volných míst. Pokud ještě chtějí lidé vyrazit, neměli by plánovaní odkládat,“ dodal Lubor Souček.

A potvrzuje to i jeho kolegyně z branže.

„My už na červenec máme plno prakticky úplně. Vyprodali jsme ho už zhruba v třetím červnovém týdnu. Na poslední dva týdny v srpnu ještě pár volných letenek máme. Teď už se ale vyplatí objednávat dovolené na září,“ uzavřela Iveta Doležalová.