Přípravy na ojedinělou hudební událost zabraly dost času.

Už dopoledne se do redakce nahrnuli pro zpěvníky lidé z obcí, které se k akci Deníku připojily. Jen na Přerovsku jich bylo neuvěřitelných čtyřiatřicet.

Z měst se kromě Přerova, Hranic a Tovačova letos poprvé zúčastnil také Lipník nad Bečvou. A výsledek stál za to.

Přerovské náměstí ve středu vpodvečer stejně jako loni praskalo ve švech.

„Jsem tedy poprvé a hrozně se těším, protože jsem společné zpívání koled ještě nezažila. Má dcera dnes přišla ze školy s tím, že by se sem chtěla přijít podívat. Tak jsme tady," směje se Jana Domesová z Přerova, která dorazila na náměstí s celou svou rodinou.

„Potkali jsme tu i známé, takže jsme naprosto spokojení," dodává.

9. prosince 2015. Česko zpívá koledy na náměstí TGM v Přerově

Skvělá atmosféra

Pravidelným účastníkem akce Česko zpívá koledy je i Marie Šestáková z Přerova.

„Zpívám už od prvního ročníku, protože k adventnímu času koledy patří. Zachovávat tradice je nádhera. Krásné je i to, že si v jeden okamžik zazpívají lidé na mnoha místech naší republiky," pochvaluje si.

Členové dětského pěveckého sboru Vocantes při ZUŠ B. Kozánka spolu se sbormistrem Michalem Sabadášem ladí na podiu hlasivky a vše se chystá na slavnostní chvíli.

„Zpívání na náměstí má pokaždé skvělou atmosféru, protože narozdíl od klasických koncertů tady zpívají spolu s námi úplně všichni," líčí své pocity jedna ze zpěvaček sboru Edita Košnárová.

Konkurence: Sinatra v Měšťáku

Máme „konkurenci" – ve velkém sále Městského domu právě probíhá zvuková zkouška ojedinělého hudebního projektu Sinatrology ke stému výročí narození Franka Sinatry.

Zveme na naši společnou produkci také saxofonistu Felixe Slováčka a autora projektu Jana Smigmatora, kteří právě zkoušejí v „měšťáku", ale bohužel se obě akce kříží.

A tak doufáme, že se alespoň v pauzách podívají z okna Městského domu na přeplněné náměstí.

Náš „koncert" začíná. Slova se ujímá moderátor Bohuslav Přidal, který posluchače seznamuje s historií akce „Deníku Česko zpívá koledy".

„Je to už pátý ročník, ty první se konaly ve Zlíně a Olomouci, potom se uskutečnily i v ostatních městech. U nás v Přerově se poprvé zpívalo na zimním stadionu, později se akce přesunula na náměstí," vysvětluje návštěvníkům.

9. prosince 2015. Česko zpívá koledy na náměstí TGM v Přerově

Malé děti spontánně tleskají

Kromě redaktorů Deníku doplnili početný sbor také pozvaní hosté – zpěvák Pavel Novák nebo kreslíř Lubomír Dostál, kteří s námi zpívali i na minulých ročnících.

Náměstím se nesou tradiční vánoční písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko, nebo Pásli ovce Valaši.

Tváře přítomných s každou další skladbou roztávají, protože společný zpěv má nepopsatelné kouzlo vzájemnosti.

I když se nám slova některých slok pletou, a někdo občas přijde s vlastní verzí, náladu to nezkazí. Při poslední písničce Vánoce, Vánoce přicházejí, už se usmíváme úplně všichni.

Snad nejvíce nás hřeje u srdce, že si společné zpívání koled užívají i malé děti. Ty začaly na závěr našeho společného představení spontánně tleskat. A nám došlo, že Vánoce už opravdu přicházejí.