„Požadavky, ať poskytneme Českému červenému kříži jiné prostory na provozování ubytovny, jsou naprosto liché,“ uvedl náměstek primátora Petr Kouba (ODS), který má na starosti sociální oblast a školství.

Červený kříž provozuje ve městě ubytovnu pro lidi bez přístřeší už přes dvacet let a nabízí azyl i v takzvané sedárně U Bečvy, kde mohou bezdomovci přečkat mrazivou noc.

Pozemky a budovy u výstaviště má ale zájem odkoupit od města investor společnosti Norsol, která chce nízké baráky srovnat se zemí a na jejich místě vybudovat zahradní centrum.

„Původní termín výpovědi byl už v lednu, jednání o majetkoprávních záležitostech se ale trochu protáhlo, takže platí tříměsíční výpovědní lhůta ke konci června,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

V ubytovně pro bezdomovce žijí nyní na čtyři desítky lidí.

Nesplňují beztrestnost nebo bezdlužnost

Pracovníci sociálního odboru magistrátu už zahájili šetření a jednají s klienty o možnostech náhradního ubytování.

„Máme k dispozici část sociálních bytů, do kterých budou umístěni ti nejpotřebnější, kteří se o sebe nejsou schopni postarat - imobilní nebo nesvéprávní,“ upřesnil Petr Kouba.

Mnoho ubytovaných ale podle něj nesplňuje základní podmínky buď beztrestnosti nebo bezdlužnosti vůči městu.

„Ti, co jsou schopni se o sebe sami postarat, nebo nejsou obyvateli Přerova, ať si hledají náhradní ubytovnu - kapacity zde jsou,“ konstatoval.

Pro Oblastní spolek Českého červeného kříže v Přerově je provozování ubytovny hlavní náplní na území města.

„Je pochopitelné, že když tento hlavní zdroj vypadne, výrazně to ohrožuje činnost spolku. Domnívám se, že by měla být zachována a nabízel jsem další možnosti spolupráce - v oblasti edukativní, lektorování nebo první pomoci,“ řekl.

Náhrada za ubytovnu zřejmě nebude

Český červený kříž stále hledá náhradní prostory pro provoz ubytovny.

„Šance je ale mizivá, protože spousta objektů není vhodná k bydlení. Ubytovna tedy zřejmě skončí - nemáme zájem se stěhovat do jiného města,“ uvedla ředitelka spolku Eva Mezírková Barešová.

Podle ní už ubytovnu několik klientů opustilo a podařilo se pro ně najít náhradní prostory.

„Vystěhovat se mají do 30. června, ale provoz můžeme ukončit kdykoliv dříve, protože nevíme, jestli ho při nižším počtu klientů udržíme. Sedárnu, ve které mohou bezdomovci přenocovat v mrazivých dnech, zatím necháme otevřenou,“ dodala.

Hlavním posláním Českého červeného kříže je i přes velké množství dobročinných projektů zajištění zdravotníků na různých akcích, výuka první pomoci pro školy, firmy a širokou veřejnost a pořádání kurzů první pomoci.

„Součástí naší činnosti je i oceňování dárců krve,“ zmínila ředitelka.