Co taková bedýnka obsahuje? Čerstvou zeleninu, někdy i ovoce či bylinky. Jejich obsah se řídí podle sezony a lidem jsou dovezeny přímo domů. Na individuální přání zákazníků je také možnost obsah upravit.

První, kdo s bedýnkami na Přerovsku začal, byla Monika Kunzová z Troubek. Svou službu „rozjela" v září 2011.

„Důvodem byla hlavně nespokojenost s nabídkou zeleniny a ovocem v supermarketech," vysvětlila Monika Kunzová. Při hledání jiných alternativních možností narazila i na službu rozvozu bedýnek, která fungovala například ve Velké Británii.

Působí jako distributorka, zeleninu i ovoce odebírá od místních pěstitelů. Léto je pro ni nejvytíženějším obdobím. „Mám své stálé zákazníky, ale přibývají i další. Hlavně díky novému odběrovému místu v Olomouci," prozradila.

Mačingova dieta

Lidem nabízí i specialitu – bedýnku s názvem Mačingova dieta, která slouží k detoxikaci organismu.

„Je to první krok pro toho, kdo chce začít žít zdravě. Bedýnka obsahuje každý týden něco jiného, jsou tam například bio těstoviny, sušené švestky nebo ořechy," přiblížila Monika Kunzová.

Bez chemie

V loňském roce s rozvozem bedýnek začal i Marek Špunar z Brodku u Přerova. Ten do podnikání zapojil celou rodinu – sám si totiž zeleninu pěstuje a v dané dny přímo rozváží.

„Za zeleninou si stojím. Nestříkám je, tak se může samozřejmě stát, že v salátu je slimák. Zákazníci to ale uznávají, alespoň ví, že je to bez chemie," řekl.

Zájem je všude a nejen ve městech. „Rozvážíme i na vesnice, do rodinných domů. Oslovilo to široké spektrum zákazníků, od mladých po seniory," doplnil.

Bedýnky vozí do Olomouce, Přerova, Kojetína, nově začínají Prostějovsko. „Dávám přednost dovozu čerstvé zeleniny přímo k zákazníkovi. Máme pouze dvě odběrová místa v Hranicích, ale i tam vím, že si zboží lidé vyzvednout do dvou hodin," dodal na závěr.