Například Jakub Hučko z Přerova urazí denně kvůli pracovním povinnostem čtyři sta kilometrů. „To, co vydělám, nechám v nádrži,“ zoufá si.

Není sám. Podobných příběhů je na Přerovsku více. Rodinné rozpočty mnohých lidí už nestačí na to, aby z nich pokryli náklady na pohonné hmoty. A proto raději nechávají auto v garáži.

„Rozladěn vývojem cen? To je slabé slovo. Koupil jsem si auto s dieselovým motorem, abych na ceně nafty aspoň něco ušetřil, ale teď, kdy je nafta dražší než benzín je mi to k ničemu,“ posteskl si František Stavinoha z Přerova.

„Navíc za těch pár let ceny vzrostly ceny o více než 10 korun na litr, a to už je v rodinném rozpočtu znát. Zvlášť, když auto potřebuji na každodenní dojíždění do práce. Dost vážně uvažuji o tom, že auto prodám. Nechápu, proč u nás musí být spotřební daň z pohonných hmot široko daleko nejvyšší. Ale když to politikům dovolíme, nesmíme se divit,“ poznamenal.

Situace asi nejvíce tíží podnikatele.

„Mám firmu s několika auty a rostoucí náklady na pohonné hmoty mě dusí tak, že vážně zvažuji o ukončení činnosti. Obchodní partnery nezajímá, že si stát a trh s cenami benzínu a nafty dělají, co chtějí,“ uvedl jeden z místních podnikatelů.

Je nyní jedno, kde tankujete?

Zatímco ještě počátkem loňského roku zaplatili lidé na Přerovsku za litr Naturalu 95 přibližně 33 korun, ceny z počátku toho letošního předčily všechna očekávání. Například na benzínce Unicorn tankují litr Naturalu 95 za 34,70 korun, nafta dokonce podražila na 35,10 korun.

Řidičům je nyní v podstatě jedno, u které čerpací stanice zastaví. Pokud v minulosti ve snaze ušetřit objížděli různé benzínky na Přerovsku a vybírali, kde natankují nejlevněji, teď už jen rezignovaně krčí rameny. Ceny se zas tak moc neliší. Ani u benzínky u supermarketu Albert v Přerově je nečeká překvapení. Za litr Naturalu 95 zaplatí 34,70 korun, u nafty si ve srovnání s Unicornem pohorší o dvacet haléřů – litr stojí 35,30 korun.

Proč ceny rostou?

Růst cen pohonných hmot v posledních týdnech způsobuje drahá ropa a také oslabení koruny a eura vůči dolaru. Analytici ale ani v nejbližší době neočekávají výraznější pokles cen u čerpacích stanic. Kvůli napjaté situaci s dodávkami černého zlata z Íránu totiž hrozí, že bude nákup paliva pro řidiče ještě dražší.

Jak je na tom Evropa?

Podle Petrolmagazínu řidiči neušetří ani při cestách do evropských států. Zejména v alpských zemích, kam míří řada Čechů na zimní dovolenou, jsou ceny paliv výrazně vyšší než v tuzemsku. Výrazně si za pohonné hmoty připlatí řidiči, kteří vyrazí za zimními radovánkami do Itálie. Průměrná cena benzinu zde nyní v přepočtu převyšuje 43 korun za litr, nafta se pohybuje kolem 42 korun za litr.

Drahé pohonné hmoty jsou také ve Francii, cena benzinu zde mírně přesahuje 41 Kč/l, nafta stojí kolem 37 Kč/l. Dražší pohonné hmoty než Česká republika má také Německo, ale u nafty činí cenový rozdíl jen několik desítek haléřů.

V Rakousku jsou v průměru zhruba o korunu levnější než v Česku. Na Slovensku je mírně levnější nafta, benzin je však více než o korunu dražší. Nejlevnější sousední zemí je Polsko, za benzin tam motoristé v průměru platí necelých 31 Kč/l, nafta stojí kolem 31,70 Kč/l.