Zatímco loni v polovině letních prázdnin byl litr Naturalu 95 pod třicet korun k dostání pouze na čerpací stanici v Lipníku nad Bečvou a všechny benzínky v Hranicích jej nabízely dráž, a to až za 32 korun a 20 haléřů za 1 litr, letošní motoristická sezona je pro řidiče podstatně příznivější.

Nejlevnější benzin je v současnosti v areálu ČSAD

Nejlevnější benzín byl ve středu odpoledne k dostání na čerpací stanici v areálu ČSAD na Nové ulici. Litr nejžádanějšího Naturalu 95 řidič pořídil za 27 korun a 40 haléřů. Jen o desetník za litr dráž prodávala stejný typ pohonné látky benzínka Lukoil v Olomoucké ulici. Protější stanice Shell prodávala benzín nejdráž, stejně jako její další pobočka u Teplic nad Bečvou. Litr Naturalu zde stál 28,80.

Někteří námi oslovení řidiči si místo, kde natankují plnou nádrž do svého automobilu, pečlivě předem vybírají a srovnávají ceny na internetu. Jiným rozdílná cena příliš nevadí.

„Dá se tím ušetřit maximálně pár korun. Nestojí mi to za to, abych někde jezdil a hledal, kde je to nejlevnější. Natankuju tam, kde to mám při cestě,“ sdělil jeden z řidičů Štěpán Marek.

Rozdíl u plné nádrže činí 56 korun

V Hranicích byl středeční rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší benzínkou na plné nádrži u osobního auta 56 korun. Loni byl však rozdíl přibližně dvojnásobný.

Ještě více, než ceny benzínu, klesly oproti loňskému létu ceny nafty. Loni v srpnu se totiž nafta prodávala dráž než benzín. Nejlevnější diesel byl ve středu k dostání na Horácké čerpací stanici v Potštátské ulici, prodával se za 25,50.

Na Nové ulici, stejně jako Lukoil v Olomoucké, se nafta prodávala o desetník za litr navíc, nejdražší nafta byla k dostání na dvou pobočkách Shell, kde řidiči zaplatili 26 korun a 70 haléřů.

Ve srovnání s loňským průzkumem je to rozdíl až o devět korun za litr, což je podstatný rozdíl nejen u běžných automobilů na dieslový pohon, ale především u kamionů a autobusů, které čerpají ve větším množství.

Motoristé v regionu čerpají tradičně pohonné látky o několik desítek haléřů levněji, než je celorepublikový průměr. (jr)

CENOVÉ SROVNÁNÍ

Čerpací stanice uliceNatural 95 Diesel
AvantiOlomoucká28,20 26,20
ČSADNová 27,40 25,60
Horácká Potštátská 27,70 25,50
Lukoil Olomoucká27,50 25,60
Shell Olomoucká 28,80 26,70
Shell Smetanovo n, 28,80 26,70

Zdroj: průzkum Deníku