Další změny cen pohonných hmot ovlivní podle analytiků trh s ropou a vývoj kurzu české koruny.

„Na začátku minulého týdne jsme zlevnili naftu o zhruba deset haléřů. Teď o víkendu šly ceny mírně nahoru," řekla zaměstnankyně jedné přerovské čerpací stanice.

Řidiči zaregistrovali mírný pokles ceny pohonných hmot již před čtrnácti dny. Průměrná cena benzinu se od té doby pohybovala v bývalém přerovském okrese okolo 38 korun, u nafty okolo 37 korun.

„Z důvodu posílení kurzu české koruny oproti americkému dolaru v minulém týdnu cena benzinu za jeden litr klesla celorepublikově o deset haléřů. Snížení o čtyři haléře bylo zaznamenáno také u nafty," uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Jejich zlevnění ovšem nebude pravděpodobně trvat dlouho. Následující dny se dá očekávat opětné zdražování pohonných hmot. Již v sobotu 13. října průměrná cena za litr benzinu na Přerovsku vzrostla o dvacet haléřů na 38,22.

„Ceny ovlivňuje mírné oslabení české koruny a vývoj na trhu s ropou. Podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii se objem vyvážené ropy například z Íránu snížil na nové minimum. Jak v případě benzinu, tak nafty, tedy může přijít i desetihaléřové zdražení," dodal.

Mnoho řidičů už nevěří, že se v budoucnu cena dostane na hodnotu pod 37 korun, kterou si naposledy pamatují ze začátku tohoto roku.

„Pořád se zdražuje a lepší už to nebude. Kdo chce jezdit, musí platit," postěžoval si řidič Václav S. z Hranic projíždějící Přerovem.

Nejlevněji v České republice jezdí řidiči v Plzeňském a Jihočeském kraji. V Olomouckém kraji jsou nízké ceny na Prostějovsku, kde litr benzinu přišel v sobotu na průměrných 37,58 korun a litr nafty na 36,91 korun. Nejdráže je naopak na Jesenicku, kde litr benzinu řidiči pořídí za ceny okolo 39,50 korun.