Oba ocenění mají jedno společné – lásku ke sportu. Zatímco fotograf Jiří Vojzola zachytil svým objektivem světově uznávané sportovce a jeho snímky zdobí titulní stránky časopisů, dálkový plavec Milan Svoboda se zapsal do historie díky zimnímu a dálkovému plavání. Spolu s přemožitelem kanálu La Manche a přerovským rodákem Františkem Venclovským stál u zrodu tradice otužilecké show na řece Bečvě, která ve městě žije dodnes.

„Každý sport je něčím krásný, takže je těžké říci, který z nich fotím nejraději. Nechci totiž žádný urazit. Samozřejmě, živí mě tenis, ale miluji i sporty, které se fotí špatně – třeba basketbal. Rád mám i hokej, plný dynamiky. Proto jsem také strašně rád, že můžu fotit jak extraligu, tak mistrovství světa,“ řekl Jiří Vojzola.

Pro toho prý bylo největším zážitkem, když se dostal do Kanady a měl možnost pořizovat snímky ze zákulisí významného hokejového klubu. Přestože hodně cestuje po světě, má k ronému Přerovu velký vztah.

„Doma fotím asi nejraději tenis, ale i jazzové festivaly, které jsou nádherné svou atmosférou. Člověk by měl mít vztah k městu, kde žije. Přál bych si, aby jednou mladí lidé nosili tričko s nápisem I love Přerov,“ poznamenal Vojzola.

Pamětní medaili J. A. Komenského si považuje i zimní a dálkový plavec Milan Svoboda, jehož znají lidé jako hlavního organizátora silvestrovské otužilecké show na řece Bečvě.

„Všechny organizace, které tady něco dělají, to dělají pro lidi a pro Přerov. Aby byli lidé spokojení, aby reprezentovali město, a život tak byl pestřejší,“ vyjádřil se k ocenění Milan Svoboda.

Ten se poprvé ponořil do ledové vody Vranovské přehrady v roce 1947, a od té doby se pro něj stalo otužování a zimní a dálkové plavání součástí života. Pomáhalo mu překonat i zdravotní problémy, s nimiž zápasil. Ve formě se snaží udržet i v pokročilém věku. I když je mu dvaaosmdesát, stále se aktivně účastní závodů v zimním a dálkovém plavání.

Byl i jedním z největších bojovníků za zrušení názvu „sportovní otužování“ a jeho přerodu na „zimní plavání“.

Milan Svoboda jako sportovec absolvoval řadu zimních plaveckých závodů na nejdelší trati jednoho kilometru, jichž bylo úctyhodných šedesát šest. A jak se stále udržuje v dobré kondici? „Trénovat, trénovat, trénovat a trénovat. Nic jiného nepomůže, takže to říkám rovnou čtyřikrát,“ prozradil svůj recept.