Ceny bytů v panelových domech se řítí strmě dolů a lidé si nevybírají, jestli si připlatí za čistý vzduch, a nebo se spokojí s bydlením u hlavní cesty.

„Pokles cen je opravdu značný, ve srovnání se situací před pěti lety došlo ke snížení o třicet až čtyřicet procent," líčí jednatel přerovské realitní kanceláře Nemo Alexandr Beták.

Nejvíce na odbyt jdou podle něj garsonky a nebo dvoupokojové byty.

„Za jedna plus jedničku dnes lidé zaplatí 500 až 600 tisíc korun, u dvoupokojových bytů se začíná už na 550 tisících, přičemž strop je 800 tisíc. Cena u třípokojového bytu se pohybuje v rozmezí od 800 tisíc do 1 milionu korun, po rekonstrukci přijde nejvýše na 1,2 milionu," upřesnil.

Výrazný propad cen nastal podle něj zejména u dvoupokojových bytů.

„Ty jsou dnes opravdu hodně levné, zatímco ještě před lety za ně byli lidé ochotni zaplatit i přes milion," zmínil.

Podle realitních makléřů se změnila i nálada na trhu – jestliže ještě před pár lety jsme byli ochotni investovat do prostorných a nově zrekonstruovaných bytů, teď se šetří. A to opravdu na všem.

Největší zájem je o dvoupokojáče

O jaké byty mají lidé největší zájem?

„Nejvíce jdou na odbyt ty dvoupokojové, žádané jsou jak mezi mladými, kteří se chtějí usadit, tak mezi seniory," řekl.

Lidé si raději vezmou starší třípokojový byt za nižší cenu, a poté si ho přebudují podle svých představ.

Průzkum mezi makléři také ukázal, že se Přerované více než kdy v minulosti nechtějí vázat – a to ani na bydlení.

„Je cítit velká nejistota a pronájmy jdou mnohem lépe na odbyt než prodeje bytů. Lidé se zkrátka nechtějí vázat, a to hlavně z ekonomických důvodů," vysvětluje ředitel přerovské realitní kanceláře Remax Way Michal Juráň.

Ten tvrdí, že v současné době je jediným kritériem prodejnosti bytu jeho cena.

„Není až tak důležité, ve které lokalitě se nachází. Hlavně, když je levný. Mezi zákazníky převládá trend, že si raději koupí starší třípokojový byt za 700 tisíc, a pak si ho zrekonstruují podle představ, než nový třeba za 1,2 milionu korun," poznamenal.

Mladí nemají důvod zůstávat

Ceny nemovitostí v Přerově podle něj vytrvale klesají, protože nabídka je vyšší než poptávka. A to se zřejmě hned tak nezmění. Menší nároky na údržbu a nižší náklady za energii jsou hlavním argumentem, proč se lidé rozhodují hlavně pro jednopokojové či dvoupokojové byty.

Jedním z hlavních důvodů poklesu cen konkrétně v Přerově je kromě špatné ekonomické situace a vysoké nezaměstnanosti také velká fluktuace lidí.

Řada mladých lidí z Přerova po vystudování školy prchá za lepšími podmínkami, a to buď do větších měst, nebo rovnou do zahraničí.

„Město bohužel neposkytuje žádný důvod, proč by tu mladí měli zůstávat. Protože se nerozvíjí, scházejí nové pracovní příležitosti. Chybí nejen investoři, ale i kulturní vyžití a celkové oživení. Když už tu máme vysokou školu, měli bychom dělat všechno pro to, aby u nás její absolventi zůstávali," myslí si jeden z oslovených Přerovanů Lukáš Slaměník.