Předání Cen města se odehraje v 17 hodin ve Slavnostní síni přerovského zámku. Následovat ho bude od 19.30 hodin koncert Moravské filharmonie Olomouc v Městském domě.

V oblasti kultury bude oceněn trumpetista, zpěvák a dlouholetý člen přerovského Akademik Jazz Bandu Josef Černocký. „Je to hezké dostat takovou cenu. Letos mi bylo sedmdesát a v Jazz Bandu působím už od roku 1969. Od svých sedmnácti dělám to, co mě baví. Vyrostl jsem na dechovce a řadu let stále zůstávám věrný trumpetě," prozradil Josef Černocký.

Dalším oceněným je pedagog a bývalý ředitel Střední školy gastronomie a služeb Oldřich Baďura. Ten se svými studenty za svou dosavadní kariéru dosáhl několika významných výsledků na tuzemských i mezinárodních soutěžích. „Je to pro mě čest a pocta, protože to oceňuje mou celoživotní práci. Cenu řadím dokonce výše než ocenění Pedagog Olomouckého kraje, které jsem obdržel v roce 2010," uvedl Oldřich Baďura.

Za přínos pro optický průmysl převezme cenu Zdeněk Lošťák. Ten působí na úseku vývoje přerovské Meopty a zároveň vyučuje na středních a vysokých školách budoucí optiky.

Sportovní kategorii zastoupí současný trenér FC Viktoria Plzeň Pavel Vrba, který působil v FC Přerov jako hráč i trenér. Cenu za udržování lidových tradic Hané obdrží kostymérka folklorního souboru Trávníček Věra Jahodová.

Ceny města se udělují v Přerově již od roku 1964. Vloni si medaile odnesli sportovec Milan Svoboda a reportážní fotograf Jiří Vojzola. V minulosti byli oceněni například Jaroslav Wykrent, Pavel Novák či František Venclovský.

Po letošním předávání cen zahraje v Městském domě Moravská filharmonie Olomouc speciální koncert při příležitosti 94. výročí vzniku České republiky.

Ceny města Přerova v roce 2012 obdrží:

Josef Černocký – trumpetista a zpěvák Akademic Jazz Band Přerov

Pavel Vrba – trenér FC Viktoria Plzeň, bývalý hráč a trenér FC Přerov

Zdeněk Lošťák – odborník na optiku, pedagog

Věra Jahodová – kostymérka folklorního souboru Trávníček

Oldřich Baďura – pedagog a bývalý ředitel Střední školy gastronomie a služeb