Jak ukázaly hned první dny po otevření centra, podobná služba v Přerově citelně chyběla.

„Už v pátek, kdy se centrum poprvé otevřelo, k nám zavítali tři klienti, v sobotu dokonce čtyři,“ přiblížila vedoucí centra Lorenc Adéla Trumberová.

Služby, které centrum poskytuje, bezdomovcům nezajistí pouze „bezbolestnou“ noc v teple, polévku a horký čaj. Pracovníci charity se snaží lidi bez přístřeší, kteří se ocitli na ulici, vrátit zpět do života - pomohou jim s návštěvou úřadů, se sháněním bydlení a zprostředkují také kontakt s rodinnými příslušníky, pokud o to projeví zájem.

„Prvotní je ale poskytnout bezdomovcům stravu, ošacení a možnost osobní hygieny. K dispozici mají sprchu a toaletu, v prostorách je prádelna i kuchyň, ve které si mohou s pomocí charitních pracovníků uvařit jídlo,“ doplnila. V útulných prostorách je i kontaktní místo pro práci s klienty.

Nízkoprahové centrum je otevřeno ve všední dny od 8 do 15 hodin, a pak v sobotu dopoledne. Jeho kapacita je pětadvacet míst, ale okamžitě může přijmout deset lidí.

„Pokud bude mrznout a kapacita bude naplněná, tak potřebné rozhodně nepošleme domů, ale umožníme jim alespoň se posadit v teplé místnosti. Plánujeme rozšířit služby také na noclehárnu, ale momentálně to není v našich silách,“ podotkla.

Za potřebnými vyrazí i do terénu

Pracovníci charity nečekají jen na to, až někdo zaklepe na dveře centra. Za lidmi bez přístřeší budou vyrážet i do terénu.

„Chceme za nimi vždy v úterý a ve čtvrtek chodit na vytipovaná místa, kde se zdržují - ať už jsou to squaty a opuštěné budovy u nádraží, lesíky v okrajových částech Přerova, nebo hojně vyhledávaná stanoviště u supermarketů,“ přiblížila Adéla Trumberová.

Charita v Přerově vyhlásila také sbírku teplého ošacení, bot a dek - zájemci je mohou přinášet přímo do centra Lorenc v ulici U Bečvy 1. Žádané jsou zejména bundy, rukavice a čepice, pokud možno v kvalitním stavu a čisté. Lidé v nouzi se nemusejí obávat ani toho, že stráví Štědrý den na ulici.

Pracovníci charity se jim budou snažit Vánoce alespoň trochu zpříjemnit.

Nízkoprahové centrum Lorenc je registrovanou sociální službou a na jeho provoz přispělo i město. „Lorenc je dotován ze státních peněz i z prostředků města Přerova, a to už uvolnilo 250 tisíc korun na personální zajištění tohoto zařízení,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Město se finančně podílelo i na drobných opravách. „Řešili jsme třeba zasklení rozbitých oken, zajistili napojení objektu na dodávku teplé vody a odbor majetku bude zajišťovat i opravy elektrorozvodů,“ doplnila.