Podle něj dnes zájemci zaplatí za nájem v jednopokojovém bytě nebo garsonce od 7,5 do 9 tisíc korun.

„Záleží samozřejmě na typu bytu, jeho kvalitě a lokalitě, ve které se nachází. U dvoupokojových se částka pohybuje od 8,5 do 10 tisíc, za třípokojový lidé uhradí v rozmezí od 11 do 15 tisíc, což už je cena u luxusnějších bytů. V těchto částkách ale nejsou zahrnuty ceny energií,“ upřesnil.

Výstava k 500. výročí narození přerovského rodáka Jana Blahoslava začala v neděli 19. února 2023 v prostorách Muzea Komenského.
Jan Blahoslav je autorem nejstarší zmínky o slavném nalezišti v Předmostí

V Přerově se pronajímají i rodinné domy - jejich majitelé se ale většinou na nájemném domlouvají individuálně.

„U menších domků třeba na vesnici není nájem tak vysoký a dá se domluvit částka od 8 do 10 tisíc za měsíc, u domů vilového typu se zahradou a garáží pro lehce movitější zájemce se cena pohybuje od 20 do 25 tisíc,“ doplnil.

Noví nájemníci v městských bytech zaplatí více

Se zvýšením minimální ceny za metr čtvereční musejí počítat Přerované, kteří mají zájem o nájemní bydlení v městských bytech a chystají se uzavřít novou smlouvu s přerovskou radnicí.

Uchazeči musí v rámci soutěže u takzvaných „tržních“ bytů nabídnout minimálně 70 korun za metr čtvereční oproti současným 60.

Studenti Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově vytvořili živý obraz v podobě číslice 500. Přesně tolik let uplynulo v pondělí 20. února od narození přerovského rodáka Jana Blahoslava.
Studenti přerovského gymnázia vytvořili živý obraz k výročí Jana Blahoslava

Městské byty jsou dnes v Přerově rozděleny do pěti kategorií - na sociální, dostupné, speciální, startovací a „tržní“. První čtyři kategorie obsazuje odbor sociálních věcí a školství na základě momentální sociální potřeby v rámci vlastního šetření a na základě předložených dokumentů.

Smlouva je uzavírána na dobu tří, šesti nebo dvanácti měsíců a při plnění všech povinností se následně prodlužuje maximálně o rok.

Takzvané „tržní“ byty jsou obsazovány na základě výběrového řízení a rozhodujícím faktorem je nabídnutá cena za metr čtvereční a měsíc.

Ilustrační foto
Strážník z Lipníku, který napadl opilce, je bez místa. Odmítl test na alkohol

„Zájemci musejí splnit také podmínky stanovené městem - jednou z nich je například schopnost hradit své náklady spojené s budoucím bydlením, a to včetně případného posouzení sociálního statutu,“ uvedl náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Jak přesně cena vzroste?

„U bytů sociálních a dostupných je stanovena pevná částka nájmu na 66,23 korun - a u bytů se sníženou kvalitou na 59,60 korun. Byty zvláštního určení, DPS a bezbariérové je nově možné získat za stanovený nájem 47,41 korun za metr čtvereční,“ upřesnil.

Oproti dřívější praxi jde o navýšení zhruba o osm korun na metr čtvereční, ale podle Miloslava Dohnala je obecně nabídka od občanů, kteří chtějí získat městský byt, mnohem vyšší.

„Například u posledního bytu, který jsme touto formou nabízeli, uvedl zájemce nejvyšší cenu 154 korun za metr čtvereční, takže se dá říci, že naše laťka je nastavena stále nízko,“ vysvětlil.

Výstava Plastic Party Přerov, na které mohli návštěvníci zhlédnout nejrůznější plastikové a papírové modely. Akce se konala v prostorách restaurace Dukla.
VIDEO: Plastic Party v Přerově: tři sta padesát exponátů, desítky oceněných

Stávající nájemci bytů ale musejí počítat s tím, že k 1. květnu bude nájemné stejně jako v předchozích letech zvýšené o míru inflace, vyhlášenou Českým statistickým úřadem.

„Do 15. dubna dáme nájemníkům vědět, jak se jim cena navýší. Nicméně už teď víme, že pro rok 2023 činí inflace 15,1 procenta,“ doplnil Marek Rybářík z odboru majetku.

Město Přerov dnes vlastní celkem 1405 bytů, z toho je neobyvatelných z důvodu morálního opotřebení 150.