Do konce května mohou jednotlivci, ale i zástupci spolků, škol, zájmových organizací či sdružení, navrhovat jména lidí, kteří šíří dobré jméno Přerova v České republice, ale i v zahraničí.

„Jde nám především o Přerovany, kteří dosáhli vynikajících úspěchů v různých oblastech - v hudbě, výtvarném umění a architektuře, dramatickém umění, literární činnosti, sportu, vědě, výchově a vzdělávání. Cenu mohou lidé získat i za záchranu lidského života,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Návrhy na udělení Ceny města Přerova mohou zájemci podat buď osobně v Kanceláři primátora na náměstí T. G. Masaryka 2, nebo je zaslat poštou na adresu Bratrská 34, či poslat e-mailem na: kp@prerov.eu. Svůj návrh musí žadatelé písemně odůvodnit a zaslat také životopis člověka, který si podle něj uznání zaslouží. Chybět nemohou ani kontaktní údaje.

Tradice slavnostního udílení cen v Přerově trvá od roku 1964 a do dnešního dne získalo Medaili J. A. Komenského na 445 osobností, případně kolektivů. V minulosti bývalo zvykem, že se cena udělovala každoročně, ale v roce 2015 zastupitelé rozhodli, že se význam Ceny města postupně devalvuje.

Uděluje se tedy vždy ve třetím roce volebního období - naposledy v roce 2017. Medaile by měly být předány novým oceněným na zámku 28. října, a to u příležitosti Dne vzniku samostatného Československa.