„Snažíme se být ve střední části pelotonu, abychom nebyli nejdražší, ale ani nejlevnější. Boj o zákazníka totiž není jednoduchý,“ popsal provozovatel přerovské restaurace Na Jižní František Karger.

Provozovatelé restaurací se snaží udržet gramáž i kvalitu

Zatímco ještě před rokem lidé za menu zaplatili 99 korun, teď je to 129. „Chceme udržet kvalitu i gramáž - třeba u oblíbené sýrové variace je to pořád 150 gramů. K obědu lidé dostanou i kompot nebo salát,“ doplnil.

Ke zdražení byli nuceni přistoupit také v přerovské restauraci U Bukáčků. Důvodem jsou nejen rostoucí ceny energií, ale i základních potravin.

Přehlídka ochotnických divadel v Kojetíně. Ilustrační foto
Divadelní Kojetín nabídne přehlídku ochotnických souborů

„Dražší je dnes všechno - máslo, cukr, olej a další běžné suroviny, které používáme na vaření. Výrazně poskočila i zelenina - malý salát dnes koupíte za 50 korun, papriku dokonce prodávali za 180 korun za kilo,“ shrnul Igor Tadić, provozovatel restaurace U Bukáčků.

Podle něj vzrostla ve srovnání s loňským rokem cena obědového menu zhruba o deset korun. K většímu nárůstu nedošlo pouze u salátů. „Ten stál před dvěma lety 125 korun a teď za něj lidé zaplatí 129 - cena se tedy zvýšila jen o pár korun,“ zmínil.

Lidé si mohou vybrat ze čtyř druhů jídel. „Třetím menu je vždy ryba, a ta je o něco dražší,“ doplnil.

Zdražení menu se nevyhne ani přerovská restaurace Pivovar. „Za obědové menu u nás hosté zaplatí 129 korun, loni to bylo 119 - došlo tedy k nárůstu o deset korun. S ohledem na ceny potravin a energií ale budeme nuceni mírně zdražit na 135 korun za oběd,“ uvedla provozovatelka restaurace Irena Schmidtová.

Zákazníci restaurace mají na výběr ze čtyř jídel. Menu číslo 3 a 4 jsou vždy dražší a stojí 239 a 229 korun.

Do celkové situace se nejvíce promítlo zdražení potravin

Ve vyhlášené přerovské restauraci U Labutě dnes lidé dají za obědové menu s polévkou 135 korun.

„Ke zdražení surovin a energií došlo už loni, takže jsme zvýšili cenu menu na podzim. Když ji srovnáme s rokem 2021, zvedlo se to přibližně o dvacet korun,“ líčí spolumajitel restaurace Ladislav Šimek.

Procházka ulicemi Přerova dnes nabízí neutěšený pohled. Spousta prostorů v centru města je opuštěných. Nových obchodů je jako šafránu.
Zavřeno. Krachy provozoven v centru Přerova nekončí, ruinují je obchodní centra

Podle něj se do celkové situace nejvíce promítlo zdražení potravin.

„Od oleje a másla přes maso až po zeleninu. Paprika je dnes pomalu dražší jako maso na svíčkovou,“ srovnal. I přes nárůst cen obědového menu ale restaurace nepocítila odliv zákazníků. „S každým zdražením nastane chvilkový odliv zákazníků, ale pak se většinou vrátí,“ řekl.

Podle Jana Michelfeita ze společnosti Sodexo Benefity se potvrzují odhady ze začátku letošního roku o pouze pozvolném zdražování v gastro sektoru.

Hlavním důvodem je podle něj fakt, že lidé už nejsou ochotni vysoké ceny akceptovat, a ty narážejí na svůj strop.

„Šetření je patrné nejen v gastro sektoru, ale také v maloobchodě, kde tržby klesaly v listopadu loňského roku už sedmý měsíc v řadě, nejvýraznější pokles je u potravin,“ konstatoval Jan Michelfeit.

Oprava poničené komunikace v ulici Kočíře, která spojuje místní části Předmostí a Vinary, ve středu začala.
Oprava silnice u Vinar začíná, dostala zabrat při stavbě dálnice D1