„Na Přerovsku nyní evidujeme 6940 včelstev. Oproti loňsku je to o 1000 méně,“ upřesnil jednatel přerovského okresního výboru Českého svazu včelařů Ladislav Naniáš.

K úbytku včelstev došlo podle jeho slov kvůli nebezpečnému parazitnímu onemocnění - varoáze. Přestože na přerovský region tento zákeřný roztoč nezaútočil v tak velkém rozsahu jako v jiných místech republiky, letošní teplá zima mui zde nahrála.

„Pro včelstva je lepší, když je zima tvrdší a kratší. Pokud je však zima příliš teplá a špatně se provádí léčení, roztoč dál parazituje na plodech a zimu přežije,“ vysvětlil předseda přerovského okresního výboru Českého svazu včelařů František Hošek.

Podle jeho slov jedinou obranou proti parazitnímu onemocnění je důsledné léčení. To však někteří včelaři berou na lehkou váhu. „Kdyby každý léčil svá včelstva poctivě, jak se má, tak by nedocházelo v takové míře k šíření této nákazy,“ dodal včelař Stanislav Berčík.

Varoáza však není jediné nebezpečí, které postihlo přerovský region. Vloni zde byl totiž zachycen včelí mor. Včelaři museli zlikvidovat téměř 40 včelstev v obcích Líšná, Nahošovice, Prusy a v osadě Mariánov.

„Jediná možnost, jak se s morem vypořádat, je včelstva utratit a spálit veškeré úly a vybavení, které s nimi přišlo do styku,“ vysvětlil Hošek. Podle jeho slov se včelstva kvůli včelímu moru v ochranném pásmu nadále prohlížejí.

„V ochranném pásmu se našlo pět pozitivních stanovišť,“ sdělil Hošek.