Na letošním sedmadvacátém ročníku bude vůbec poprvé udělena cena Alfreda Habermanna. Papež kovářů, jak byl letos zesnulý Habermann přezdíván, byl s hradem dlouhá léta úzce spjat.

Historicky první ocenění nesoucí jeho jméno převezme město Lipník nad Bečvou, a to za podporu a rozvoj uměleckého kovářství.

S myšlenkou každoročně udílet tuto cenu přišlo Muzeum Komenského, které je zároveň pořadatelem Hefaistonu.

„Alfred Habermann stál u zrodu kovářských setkání a svou osobností ovlivňoval tuto tradici až do loňského roku. To skončilo jeho náhlým odchodem letos na jaře. Chceme si jeho odkaz stále připomínat, proto budeme každý rok na Hefaistonu udělovat cenu Alfreda Habermanna za mimořádný počin v oblasti kovářské tvorby a za propagaci tohoto uměleckého řemesla,“ řekl ředitel Muzea Komenského František Hýbl.

Podle jeho slov se budou návrhy na udílení cen přijímat od odborné i laické veřejnosti nejpozději vždy do konce dubna. Komu bude cena udělena, o tom rozhodne přerovské muzeum, společenstvo kovářů a zámečníků a dcera Kristýna Habermannová.

První ocenění převezmou na Hefaistonu už toto sobotu 30. srpna zástupci Lipníku nad Bečvou.

„Jsem společně se svými kolegy a kolegyněmi ze zastupitelstva města velmi potěšen a musím říci, že i příjemně překvapen. Tato cena je výsledkem několikaleté výborné spolupráce s hradem Helfštýnem. Nesmím zapomenout ani na to, že tuto „kovovou cestu“, tedy zaměření na umělecké kovářství, přijali za své i občané našeho města,“ řekl k tomu lipnický starosta Miloslav Přikryl.

V rámci Hefaistonu bude udělena nejen cena Alfreda Habermanna, ale dojde také k přejmenování Kovářského studia.

„Kovářské studium ponese jméno Alfreda Habermanna,“ doplnila vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová.