Optimistické zprávy má pro své odběratele společnost RWE.

„V dodávce elektřiny sledujeme strategii, kdy jsme cenou níže, než hlavní dodavatelé. Budeme v tom i pokračovat. Jako každý obchodník, i my reflektujeme pokles velkoobchodních cen. Jestliže například ČEZ oznámil pokles cen u svých základních ceníků o 15 procent, u RWE se dočkají ještě vyšší slevy. Naše ceny půjdou od ledna ještě o několik procent níže," uvedla mluvčí společnosti RWE Linda Ešková.

Levnější bude v příštím roce i plyn.

„Už letos jsme výrazně snížili cenu o deset procent a po Novém roce bude ještě levnější," řekla.

Zřejmě o pět procent klesne takzvaná regulovaná složka konečné ceny za distribuci. „Dá se to alespoň předpokládat z dosavadních vyjádření ERÚ," podotkla.

K mírnému zvýšení u vodného a stočného přistoupí od příštího roku společnost Vodovody a kanalizace Přerov.

Cena za teplo? 

„Ke zdražení dojde, ale zřejmě jen o inflaci. Očekáváme nárůst přibližně o dvě procenta," uvedl ředitel společnosti VaK v Přerově Miroslav Dundálek. Přesné ceny pro odběratele budou podle něj zveřejněny do konce roku.

Kolik a zda si lidé připlatí v příštím roce, zatím nechce prozradit společnost Teplo Přerov, která ve městě rozvádí teplo do více než 13 tisíc domácností, škol a firem.

„Na tyto informace je zatím brzy, bylo by to věštění z křišťálové koule. Vše závisí na tom, za kolik nám prodá teplo společnost Dalkia, což budeme vědět až v polovině prosince. Pak ceny samozřejmě zveřejníme," konstatoval Jaroslav Klvač, ředitel společnosti Teplo Přerov.

Kultura ani odpad nepodraží

Že by si kvůli nárůstu cen museli nechat zajít chuť na své oblíbené představení nebo koncert, toho se nemusejí obávat návštěvníci Městského domu v Přerově. Vstupenky na kulturní akce rozhodně nepodraží.

„Zůstaneme na stejných cenách, lístky na některé akce budou možná i levnější. Je nám jasné, že lidé vždycky jako první šetří na kultuře, takže nechceme nikoho odradit zbytečně vysokou částkou," vysvětlil manažer kultury Městského domu v Přerově Jan Vrba.

Město zatím neuvažuje ani o tom, že by došlo ke zvýšení poplatku za komunální odpad. Zdražovalo se totiž loni, kdy vzrostl z 500 korun na 650.

„Nic takového se nechystá," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS) s tím, že stejná by pravděpodobně měla zůstat i cena jízdného v autobusech městské hromadné dopravy. „I když teď vybíráme nového dopravce, do rady zatím takový materiál nešel," uzavřel.