„Je to určeno na zadržení přívalového deště. Ten jinak spláchne údolíčko, voda se dostane do kanalizace a vyplaví obec,“ popsal starosta Lubomír Michálek situaci, ke které došlo naposledy letos na začátku léta.

Poldr, který vypadá jako údolí s vysokou hrází na straně od obce, bude do kanalizačního potrubí pouštět jen část dešťové vody, která se k vesnici povalí z kopců. Většina jí zůstane bezpečně za hrází. Teprve v případě, že by se poldr zcela naplnil, bude voda přetékat.

„Na hrázi bude bezpečnostní přeliv z drátokamenné konstrukce, aby nedošlo k poškození hráze. Poldr zachytí osm a půl tisíce kubíků,“ uvedl stavbyvedoucí Eduard Majda. Tato kapacita by podle něj měla bohatě vystačit na přívalové deště, které obec postihly letos.

Se stavbou poldru měli dělníci začít již v únoru, práce ale zkomplikovalo počasí a také majetkové vztahy. Poté stavbaři čekali na to, až zemědělci sklidí úrodu. Naplno se proto stavební a zemní práce rozběhly až v srpnu.

Protipovodňové opatření vzniká na místě, kde dosud byly pole.

„Jde zčásti o obecní pozemky, zčásti o pozemky majitelů, od nichž už máme souhlas,“ zmínil starosta Michálek.

V budoucnu už zde budou pouze zatravněné plochy, v okolí poldru dělníci ještě vysází stromy a keře.

„Ty zpevní půdu kořenovým systémem a také ztlumí prvotní náraz vody,“ vysvětlil Majda.

Jak budou práce pokračovat, záleží nyní především na počasí. Přízemní mrazíky by stavbu mohly zastavit.

„Možná stihneme vše už letos, možná budeme muset něco odložit až na příští rok,“ dodal stavbyvedoucí, podle něhož by na rok 2011 mělo zbýt nanejvýš zatravnění plochy a osázení jejího okolí.

Suchý poldr plánovali v Čechách již několik let. Vyjde celkem na šest milionů korun, většinu však uhradí dotace.

„Tuto akci připravovalo už předchozí zastupitelstvo, máme to zahrnuté například i v územním plánu. Až loni se nám ale podařilo sehnat peníze. Nakonec budeme hradit z rozpočtu obce pouze desetiprocentní spoluúčast,“ shrnul starosta.