Brána hřbitova bude až do 2. listopadu mimořádně otevřená od sedmi hodin ráno do osmi večer. Své hlídky posílili i strážníci Městské policie, aby zabránili případným krádežím.

„Přišli jsme, dokud je hezky, a lidí je tak akorát. Máme totiž více práce než obvykle, musíme hrob vyčistit a čekají nás i menší úpravy," líčí paní Bohumila, která dorazila na hřbitov i s manželem.

Napilno má také hranický kameník Roman Nový, který pracuje přímo na místě posledního odpočinku. I když se k nelibosti některých návštěvníků trochu práší.

„Úpravy pomníku provádíme na míru, takže to nejde udělat jinak, než přímo tady. Zakázek je hodně, lidé chtějí na poslední chvíli spravit lampičky, máme i objednávky na sekání písma. Denně volá tak pět, šest lidí, vůbec nestíháme," řekl.

Návštěvníci městského hřbitova se letos dočkali několika novinek.

„U každé studny je stojan s metličkou, hráběmi a plastovými konvemi, které si můžou lidé zapůjčit. Máme devět stanovišť a na každém z nich je k dispozici jedna sada," popsal vedoucí Pohřební služby Zdeněk Páleník.

Na hřbitově byly už před časem vykáceny některé břízy a lípy, které byly ve špatném stavu.

„Snažíme se místo nich vysazovat spíše nižší keře, jako habry, zlatý déšť či tújky, což jsou stromy, charakteristické pro hřbitov," řekl.

Hromadný vsyp: novinka nezaujala

Zda se uchytí další z novinek – hromadný vsyp na páté vsypové loučce, jenž se má uskutečnit 2. listopadu, ale zatím není jisté – mezi lidmi totiž o to není příliš velký zájem.

„Plánujeme obřad za přítomnosti kněze a řečníka, během něhož zde mohou lidé rozptýlit popel svých blízkých," přiblížil.

K hrobům slavných zavedou už brzy návštěvníky nové orientační tabule. Instalovat se mají počátkem listopadu. Lidé díky nim snadněji najdou hroby významných osobností Přerova – jsou mezi nimi odbojáři, umělci a básníci, ale také významné prvorepublikové rodiny.

Podle Zdeňka Páleníka budou hlídat během Dušiček místo posledního odpočinku městští strážníci, kteří mají hřbitov obcházet v pravidelných intervalech.

„Každý rok za námi totiž chodí lidé s tím, že se jim ztratila váza nebo výsadba, ale dá se tomu jen stěží zabránit. Kradou se i drobné keře nebo stromky," uzavřel.