„Pro dravce jsou komíny nejideálnější pozorovatelnou, ze které mají přehled o kořisti,“ vysvětlil jednatel Moravského ornitologického spolku Adolf Goebel.

V Přerově se proto už pomalu stává tradicí, že na komínech místní chemičky pravidelně přezimují sokoli stěhovaví. „Právě odtud totiž startují na svou kořist, kterou jsou holubi,“ popsal Goebel.

Výška ani větší vzdálenost nejsou při lovu pro dravce velkým problémem. „Pro člověka nepředstavitelný zrak jim umožňuje zaregistrovat letícího holuba dokonce na vzdálenost několika kilometrů,“ řekl Goebel.

Kromě sokolů zaznamenali ornitologové v Přerově například i vzácného raroha velkého a pravidelně přilétají i čápi. Jinak tomu nebylo ani tento rok, kdy si čápi jako místo svého odpočinku zvolili komín přerovské chemičky. „Už v minulosti byl několika ornitology z Moravského ornitologického spolku při odpočinku v Precheze opakovaně pozorován čáp černý, který se na pár dní zastavil a obnovoval síly lovem ryb na úseku Bečvy přímo před areálem. Běžněji se však objevuje čáp bílý,“ dodal ornitolog.

V České republice hnízdí zhruba devět set padesát párů těchto známých ptáků. „Právě v srpnu se pomalu začínají houfovat do skupinek, ve kterých jsou desítky i stovky ptáků,“ popsal Goebel.

Aktivní let je pro tak velké ptáky, jako jsou čápi, hodně náročný. Proto na svých cestách často odpočívají právě na továrních nebo jiných komínech.

„Právě to zřejmě přimělo i čtveřici čápů, aby usedla na přerovský komín. Pak si čápi našli vzestupný proud vzduchu, po několika zakrouženích vystoupali do výšky a zmizeli z dohledu,“ popsal krátkou návštěvu čápů ornitolog.

Naděžda Švrčková