„Město Přerov trpí nedokončenou dopravní infrastrukturou a téměř žádnou podporou průmyslu. Klesá nabídka pracovních příležitostí a s ní i kupní síla,“ vysvětlil svou motivaci Antonín Prachař, který chce prý v Přerově spoustu věcí změnit.

A proč se kdysi úspěšný ministr rozhodl věnovat komunální politice? Vadí mu, že je město rájem ubytoven, se kterými jde ruku v ruce kriminalita. Chtěl by do Přerova vrátit Střední zdravotnickou školu, pozvednout školství a zajistit „restart“ bochořského letiště.

Prachař není v politice nováčkem a ve funkci ministra dopravy působil od ledna roku 2014. Na podzim téhož roku kandidoval za Přerovsko do Senátu, ale o vítězství ho tehdy připravila Jitka Seitlová. S hnutím ANO se definitivně rozloučil na konci roku 2015 a důvody svého odchodu tehdy nechtěl detailně rozvádět.

Teď už je o něco sdílnější a prozradil, že to bylo kvůli trestnímu oznámení, které na něj podal v souvislosti se stavbou cyklověže v Přerově jeden z tehdejších členů místní buňky hnutí ANO. Policie nakonec věc odložila.

„Nemůžu sedět u jednoho stolu s lidmi, kteří si takovým způsobem řeší své osobní komplexy,“ konstatoval Antonín Prachař.

Odborníci i populární osobnosti

Kandidátka hnutí STAN v Přerově je pestrá a kromě odborníků sází na populární osobnosti. Za Starosty a nezávislé kandiduje například někdejší politička za ODS Elena Grambličková, která by se chtěla zaměřit na oblast životního prostředí. Na kandidátní listině je i řada lékařů - Martin Trhlík, Theodor Kabilka, Zuzana Veverková nebo Beáta Philippová. Pětatřicáté místo listiny patří zpěváku Pavlu Novákovi.

Hnutí STAN je jedním z nováčků přerovské komunální scény, kterých bude letos více. Na podzim se tedy dá očekávat napínavý souboj. Kromě hnutí ANO a ostřílených matadorů z ODS, ČSSD a KSČM se bude ucházet o přízeň voličů také SPD Tomia Okamury a novým subjektem je i Občanská koalice.

Politický návrat avizoval rovněž bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch, který byl stíhán v souvislosti s údajnou korupční kauzou na radnici a soud ho nakonec zprostil veškerých obvinění.

„Kandidátku budeme mít hotovou do konce týdne,“ prozradil Jiří Lajtoch, který nebude tentokrát hájit barvy ČSSD, ale vytvořil vlastní politickou platformu.

Strany musejí podat kandidátky nejpozději do 31. července, 16 hodin.

„V tuto chvíli odevzdalo v Přerově kandidátní listiny šest politických subjektů. Očekáváme ale, že je někteří odevzdají tak jako v minulosti až na poslední chvíli,“ shrnul Pavel Šlesinger, vedoucí oddělení spisové služby a voleb přerovského magistrátu.