Objekt na nábřeží Edvarda Beneše ale začne od března sloužit jako depozitář Muzea Komenského v Přerově, které sem přesune významnou část sbírek. Oprava budovy přišla na 47 milionů korun a trvala jednadvacet měsíců.

„Zájemci si mohou přijít prohlédnout nově zrekonstruované prostory v pátek 22. března. Prohlídky, které povedou odborní kurátoři muzea, budou probíhat vždy v půlhodinových intervalech, a to v době od 14 do 17 hodin,“ přiblížil ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Budovu Střední školy elektrotechnické získalo muzeum do svého užívání od zřizovatele, kterým je Olomoucký kraj, v roce 2011. O rok později zpracoval Pavel Malenda projekt rekonstrukce na moderní depozitární objekt, ve kterém jsou umístěny restaurátorské dílny, archeologické pracoviště a depozitáře se stacionárními a pojezdovými regály.

Muzeu se podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na podporu projektů, zaměřených na zefektivnění ochrany a využívání sbírkových fondů a jejich zpřístupnění.

Fondy z Lipníku i Tovačova

Samotná rekonstrukce budovy probíhala od května 2017 do konce letošního února a zhotovitelem je firma Ptáček.

„Pro nové depozitáře jsme díky rekonstrukci získali plochu 850 metrů čtverečních. V březnu jsme tedy zahájili stěhování více než devadesáti tisíc sbírkových předmětů z nevyhovujících a obtížně dostupných externích depozitářů,“ zmínil ředitel.

Do budovy se přesunou například rozsáhlé sbírky archeologie a exponáty z nalezišť v Předmostí či Hlinsku, ale i kamenné artefakty a sochy nebo sbírky historického nábytku a řemesel. Přemístí se sem i fondy bývalých muzeí v Lipníku a Tovačově.

Kromě nově vybavených pracovišť archeologů a konzervátorů-restaurátorů bude odborné veřejnosti sloužit i badatelna.

„Budova bývalé školy má zaslepená okna, takže vypadá, že je bez očí. Je ale dobré, že se ji podařilo zhodnotit a v průmyslové části Přerova je objekt, který našel nové využití,“ doplnil ředitel.

Podle něj se prostory v pátek 22. března zpřístupní jen výjimečně. „Až se do budovy přemístí všechny sbírky a exponáty, nebude už přístup běžný,“ uzavřel.