Lajtoch a spol. zločin nespáchali. Odvolací soud potvrdil osvobození

Bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch za ČSSD, radní Václav Zatloukal ze stejné strany a radní Jaroslav Čermák (ODS) uspořádali minulý týden tiskovou konferenci k uzavření soudního martyria.

Vysvětlovali na ní zásadní momenty celého případu a znovu zopakovali, že nepochybili.

Problémy u obou staveb nastaly podle Jiřího Lajtocha jen proto, že se prováděla rekonstrukce starých objektů, a ani stavebníci nemohli dopředu předjímat, na jaké potíže narazí.

„Viz zimní stadion, kde se změnila úplně celá technologie a muselo se začít projektovat od začátku a za pochodu. Stavba byla dražší, než se původně plánovalo, ale u těch rekonstrukcí, jak bylo řečeno i odborníky, se počítá s tím, že mohou být vyšší náklady než v projektu," řekl Lajtoch.

Bývalí přerovští radní budou žádat finanční náhradu za vzniklé náklady řízení, ale zvažují i satisfakci za nemajetkovou újmu.

Pětileté trestní stíhání mělo podle jejich slov dopad na jejich rodiny, ale také působení v politice.

Ve volbách už nekandidovali a stálo je to politickou kariéru.

„Připravilo nás to o kus života, společenské postavení a samozřejmě to poškodilo nejen nás osobně, ale i naše strany. V roce 2006 měla ČSSD v Přerově deset zastupitelů, v roce 2010 jich bylo jedenáct a po komunálních volbách v roce 2014 pouze čtyři," shrnul Václav Zatloukal.

Stavby slouží Přerovanům

Případ se podle něj projevil na výsledku komunálních voleb a celkové situaci v Přerově.

„Nás to stálo hodně peněz i nervů a budeme požadovat minimálně náklady, které jsme s tím měli," doplnil s tím, že trestní stíhání mělo negativní dopad i na jeho podnikání.

Podle bývalého radního Jaroslava Čermáka to nebylo jednoduché období.

„Za sebe můžu říci, že jediné, co mě trošičku hřálo v tom martyriu, bylo, že obě dvě veřejně prospěšné stavby, kvůli nimž to celé vzniklo, slouží Přerovanům. Hřálo mě, že přerovští senioři užívají krásný domov důchodců, který sbírá jednu cenu za druhou," zmínil.

Bývalý primátor Jiří Lajtoch, jeho náměstek Josef Kulíšek z ODS, radní Jaroslav Čermák a Václav Zatloukal, ale také dva úředníci magistrátu Pavel Gala a Jiří Raba byli obžalováni ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby.

Důvodem byly dvě zakázky na stavbu domova pro seniory a rekonstrukci zimního stadionu. Zproštěni obžaloby byli v úterý.

Návrat do funkcí? Jsou už obsazené

Někdejší přerovští radní vyčíslili finanční náklady, které s tímto případem měli, na statisíce korun.

Utrpěli prý ale rovněž nemajetkovou újmu. V současné době už v politice nepůsobí, a jak Jiří Lajtoch, tak i Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák jsou v soukromém sektoru.

O návratu do politiky podle svých slov neuvažují.

„Před šesti lety nám řekli, že se máme očistit a vrátit do svých funkcí. Teď je to ale už nereálné, ty funkce už jsou obsazené. Za dva roky já rozhodně kandidovat v Přerově nebudu, mně už to stačilo," řekl Zatloukal.

Jiří Lajtoch si zatím nechává vrátka otevřená.

„Teď se potřebuji hlavně zklidnit, ale asi i v tomto případě platí – nikdy neříkej nikdy."