Domy, ze kterých se už před lety odstěhovali poslední nájemníci, jsou v dezolátním stavu.

„Jsou vybydlené a je vidět, že jsou stropy z osmdesáti procent propadlé. Vyklízení nepořádku bylo náročné a dělníci zaplnili asi dvanáct velkoobjemových kontejnerů. Povalovaly se tam matrace, nábytek, našly se i značky od aut. Ve sklepech v posledních letech přebývali bezdomovci,“ přiblížil situaci Zdeněk Dostál z přerovského magistrátu. 

Podle stavebníků potrvá bourání ve Škodově ulici do listopadu.

„Nebude to zase tak náročné, protože zdejší obyvatelstvo už z místa odklidilo hodně železa, spojovacího materiálu a podobně,“ shrnul Petr Minařík, stavbyvedoucí firmy, která demolici provádí.

Odstranit se má na devět tisíc tun suti, která se podrtí a zrecykluje. 

Od střechy až ke sklepům

Stroje obsadily Škodovu ulici už v pátek, samotná demolice se ale rozběhla až po neděli.

„V první fázi strhneme střechu, abychom budovu otevřeli, a postupně odbouráváme zdivo odshora až dolů. Staré tesané trámy najdou využití, zbytek se zlikviduje. Budovy jsou podsklepené, a protože je potřebujeme zarovnat na úroveň terénu, zasypeme sklepy recyklátem,“ popsal Milan Zela, projektový manažer demoliční firmy. 

Protože práce probíhají ve středu města, bude podle něj nejnáročnější odvážení suti.

„Kvůli prašnosti na místo přijedou z vodárny a začneme skrápět,“ řekl.

Další plány

Po demolici posledních čtyř objektů, které ve zchátralém ghettu zbyly, čeká lokalitu zvelebení. 

„Už jsme zadali urbanistickou studii, která rozhodne o nové podobě celého bloku. Jakmile bude hotová, provedeme úpravy prostranství, zatravníme plochu a uvidíme, co dál. Naším plánem je, aby tady nový investor postavil nový kus města,“ přiblížil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Domy v bývalém romském ghettu odkoupila od města v roce 2007 za 1,5 milionu korun i s nájemníky firma Opera Bohemia.

Chtěla lokalitu zvelebit a slibovala, že zde vzniknou moderní multifunkční domy s obchůdky.

Stěhování problémových nájemníků se ale vleklo několik let, projekt mezitím zkrachoval a firma skončila v insolvenci. 

Městu se až po dlouhých tahanicích podařilo získat území zpět - a to za částku 3 miliony 270 tisíc korun. Účet za promarněnou investici je tedy značný.

„Náklady na demolici posledních čtyř zchátralých domů činí 3 miliony 400 tisíc korun, z toho pokryje 2,5 milionu dotace z ministerstva pro místní rozvoj,“ vyčíslil Měřínský.

Na bourání domů ve Škodově ulici se přišel podívat i primátor města Vladimír Puchalský (SpP).

„Bývalé vedení města prodalo toto území spekulantovi, a ten deset let nic neudělal. Byli jsme tedy nuceni území včetně domů odkoupit a připravit urbanistickou studii na upravení tohoto prostoru ve středu města. Je to vize, která má smysl, a měla se odehrát už před deseti lety,“ zhodnotil. 

Lidé z Přerova jsou rádi, že „ostuda města“, kolem které denně procházejí při cestě na nádraží, konečně zmizí.

„Jsme rádi, že to konečně srovnají se zemí. Byl tam nepořádek, v rozbitých domech přespávali bezdomovci, kteří tam popíjeli a dělali nepořádek. Mělo to být pryč už dávno,“ poznamenal jeden z místních Marek P.