I to je důvodem toho, proč už mnozí nepovažují za svou vysněnou kariéru profesi strážníka nebo policisty.
Městská policie v Přerově hledá marně nové lidi už dva roky a podstav hlásí i republikoví kolegové. Lákadlem nejsou ani náborové příspěvky.
„V současné době máme volná tři místa a další nabízíme jako zástup za mateřskou dovolenou - na dobu určitou. Přestože zájemcům nabízíme náborový příspěvek padesát tisíc korun, zatím to nemělo žádný vliv,“ popsal situaci ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.
Výběrová řízení se konají pravidelně, ale velký zájem o ně není. A když už se zdá, že řady strážníků konečně posílí, z nástupu nového zaměstnance nakonec sejde.
„Loni jsme našli člověka, který úspěšně prošel všemi testy. Dva týdny před nástupem se ale zranil a teď je nemocný,“ řekl.
Proč se dlouhodobě nedaří místa obsadit? Zjistit přesné příčiny by možná stálo za podrobnější sociologický průzkum.
„Mám pocit, že omladina očekává spíše virtuální práci s vysokým nástupním platem. Začínající zaměstnanci se u nás ale nejprve zaučují se základním platem, a až po čase mají nárok na příplatky. Nástupní plat zřejmě není pro mladé lidi dostatečně motivující,“ zhodnotil Omar Teriaki.
Armádě konkurovat nemůžeme
Peníze ale nejsou všechno. Uchazeči mají často potíže zvládnout fyzické testy a mnohdy nejsou ani psychicky připraveni na realitu výkonu služby, která je odlišná od jejich představ.
Než riskovat, jdou raději na klidnější a lépe placené místo.
„Jestliže se k nám ještě před pár lety do výběrového řízení přihlásilo i šedesát lidí, na tento pátek máme pozvané tři ženy,“ srovnal zástupce šéfa strážníků Miroslav Komínek.
V současné době slouží v řadách přerovské Městské padesát strážníků.
„Stále hledáme způsoby, jak nové lidi nalákat, ale armádě, která při náboru nabízí až sto tisíc, konkurovat opravdu nemůžeme,“ krčí rameny Omar Teriaki.
Nemají prestiž
Mírný podstav hlásí i republiková policie.
„Uchazečů je méně než před pěti, šesti lety. A připisuji to hlavně tomu, že ve srovnání s jinými pozicemi není práce policisty pro mladé lidi možná tak atraktivní,“ shrnul vedoucí přerovského územního odboru policie Martin Lebduška.
Mladí lidé dnes podle něj práci policisty nepovažují za prestižní povolání tak, jako kdysi dříve.
Policie se proto snaží nalákat budoucí uchazeče třeba přednáškami pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol.
„Na obvodním oddělení v Kojetíně proběhl projektový den, na kterém si mohli studenti částečně vyzkoušet přijímací řízení a seznámit se s naší prací. Náborové akce se konají i v rámci Dnů policie,“ upřesnila mluvčí policie Miluše Zajícová.
Nedostatečná vyzrálost
A jaké musí splňovat uchazeč předpoklady?
„Kromě bezúhonnosti a středoškolského vzdělání s maturitou musí být zdravotně, osobnostně a fyzicky způsobilý,“ řekla.
Zatímco fyzické testy uchazeči zpravidla zvládnou, mnohdy ztroskotají na psychotestech. Nedostatečná vyzrálost mladých lidí je tím, na co policie při výběrových řízeních naráží nejčastěji.