Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bydlení není zadarmo, budou učit lidi v Přerově

Přerov – Naučit se hospodařit s penězi, aby se nedostali do dluhů a měli na zaplacení nájmu. Takový je smysl projektu tréninkového bydlení, do kterého chce zapojit přerovská radnice sociálně nepřizpůsobivé z ubytoven a vyloučených lokalit. Na jejich ekonomickou gramotnost začnou dohlížet sociální pracovníci magistrátu od poloviny letošního roku.

13.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

Takzvané tréninkové bydlení má v první fázi pomoci čtyřem vytipovaným rodinám ze sociálně slabého prostředí k tomu, aby si udržely bydlení. Pomyslnou školní učebnou se jim stane obecní byt, který dostanou na omezenou dobu do svého užívání.

„Každé rodině bude přidělen sociální pracovník a pod jeho dohledem se musí snažit žít tak, aby jí nevznikaly dluhy. Mezi povinnosti se zařadí nutnost naučit se hospodařit s penězi takovým způsobem, aby rodina na konci měsíce nebyla v mínusu," přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

V malých bytech se dnes tísní početné sociálně slabé rodiny i několik generací.

„Velkým problémem je, že se děti nemají kde naučit hospodařit s penězi. Zjistíme finanční situaci rodin a nastavíme systém hospodaření, v případě dluhů i splátkový kalendář," upřesnila Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

Upřednostníme rodiny s dětmi

Podle ní dnes žije na téměř dvou desítkách přerovských ubytoven kolem šesti stovek lidí – z toho je 54 rodin s dětmi.

„Chceme upřednostnit právě rodiny s dětmi, protože zde vyrůstá další generace lidí, která vůbec netuší, jak by měly tyto věci fungovat. Klíčová pro tento projekt je ale dobrovolnost, snaha a zájem podvolit se přísnému režimu, který bude zpočátku nastolený," řekla.

Udržet si byt mají problém hlavně lidé ze sociálně vyloučených lokalit v blízkosti nádraží. Žijí zde desítky romských rodin.

„Dostanou peníze, nakoupí si jídlo nebo oblečení – a pak zjistí, že nemají třeba na zaplacení nájmu, elektřiny a vody. Proto je zapotřebí dát jim v tomto ohledu jakousi školu života," vysvětlil náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Zájemci se mohou hlásit

Zájemci o tréninkové bydlení se mohou do projektu přihlásit do 9. května. Sociální pracovníci jejich situaci posoudí a vyberou čtyři domácnosti, které začnou sledovat.

„Podmínkou je, aby rodiny neměly dluh u dodavatele energií, protože by s nimi neuzavřel smlouvu," doplnila vedoucí odboru školství a sociálních věcí magistrátu Romana Pospíšilová.

Rodiny, které v ročním projektu uspějí, budou moci žít v obecních bytech a samy dokázat, že jsou schopny čerpat z toho, co se naučily. Lidé, kteří ale v tréninkovém bydlení propadnou, se budou muset vrátit tam, odkud přišli. Na ubytovnu, do azylového domu, nebo k rodině.

Sociální pracovníci budou sledovat i to, jestli klientům nevznikl nový dluh, nepřišli o zdroj příjmů, nepropadli závislosti na výherních hracích automatech, ale také jestli svým chováním nenarušují sousedské vztahy. Podle radních je největším problémem skutečnost, že některé rodiny neumějí hospodařit celé generace – a tento trend je třeba přibrzdit, nebo nejlépe zastavit.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

13.4.2016
SDÍLEJ:
Karel Plášek
44

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Voliči z některých okrsků v Přerově zamíří k urnám jinam

Už v pátek 20. října úderem druhé hodiny odpoledne se otevřou volební místnosti a lidé budou moci vhodit svůj hlas kandidátům do Poslanecké sněmovny. V Přerově se bude volit jako obvykle v jednapadesáti okrscích, některé z nich ale občané nenajdou na tradičních místech.

Řidič se zranil při nehodě, do auta ještě narazil cyklista

Jako ze špatného filmu. Tak by se dal nazvat sled událostí během dopravní nehody, která se stala v pondělí dopoledne na silnici v Tovačově.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Derby opět ovládl Přerov. Výhru hostů řídil oslavenec Plášek

Derby Přerov umí. I druhé vzájemné utkání Zubrů s prostějovskými Jestřáby přineslo výhru Přerovanů. Ti měli po většinu duelu navrch a nakonec si z Prostějova odvezli tři body za výhru 2:1. U obou gólů Přerova asistoval veterán Plášek, který v den utkání slavil 44. narozeniny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení