Bronzová busta T. G. Masaryka byla součástí Památníku svobody, který byl v obci slavnostně odhalen v srpnu roku 1938 – a to u příležitosti dvacátého výročí vzniku samostatného Československa.

„Na památník se dva roky skládala celá obec, přispěly nejen místní spolky, ale finanční dary věnovali i místní občané," přiblížila starostka. Dílo bylo zbudováno za 10 tisíc korun podle návrhu firmy Urban a Polášek z Přerova.V Jezernici zmizela tato bronzová busta T. G. Masaryka

„Bronzová plaketa akademického sochaře pana Třísky z Prostějova přišla na 5 tisíc korun," doplnila.

Na prostranství před školou se ale památník, připomínající československou státnost, neohřál příliš dlouho. Už v roce 1940 byl na příkaz německých okupantů rozebrán – bronzová busta měla být roztavena a materiál použit ve válečné výrobě.

Zatímco kamenné části památníku byly uloženy ve farním dvoře, tatíčka Masaryka uchránil před okupanty tehdejší starosta obce Josef Suchánek. Ten bronzovou bustu zabalil do pytlů a zakopal ve své stodole.

Plaketu ukryl pod senem další z místních občanů Josef Bočan. Jeho dcera vzpomínala, jak její tatínek s ironií prohlašoval, že němečtí vojáci, kteří byli za války nuceně ubytováni v jejich statku a spali mimo jiné i na seníku, vlastně „usínali na Masarykovi".

Památník byl v Jezernici znovu instalován až v roce 1946, ale ani tehdejšímu totalitnímu režimu se bronzová busta T. G. Masaryka příliš nehodila. Za éry komunismu ji proto ukrývali místní občané.

„Na své místo se tedy vrátila až po revoluci v roce 1989," vylíčila osud ztraceného díla starostka obce Pavla Jochcová, kterou krádež cenného díla nepříjemně zaskočila.

Hodnota díla? 100 tisíc

Případem už se zabývá policie.

„Odcizená busta byla vysoká zhruba 40 centimetrů a obec hodnotu odcizeného artefaktu vyčíslila na 100 tisíc korun," upřesnila Miluše Zajícová z přerovské policie.

Jak už to ale v podobných případech chodí, pokud nezasáhne šťastná náhoda, skončí bronzové dílo pravděpodobně ve sběrných surovinách. Podobné krádeže vzácných bronzových předmětů totiž na Přerovsku nejsou žádnou výjimkou.

„V případě, že se bustu nepodaří nalézt, uspořádáme možná stejně jako zdejší obyvatelé před mnoha lety v obci sbírku na její obnovení," uzavřela starostka.