Podle Bílé knihy o obraně, jež detailně analyzuje ekonomické možnosti armády, má v budoucnu nejméně jedna letecká základna zaniknout.

Od doby, kdy byl tento materiál zveřejněn, se přitom ukazuje prstem právě na Přerov.

„Na nedávném jednání ministra obrany Alexandra Vondry se zástupci Olomouckého kraje došlo k dohodě, že vznikne společná expertní skupina, složená z představitelů ministerstva obrany, kraje a města Přerova. Jejím úkolem bude posoudit perspektivu letiště v Bochoři,“ informoval náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Ten stále doufá, že se nakonec podaří odchod vojáků z padesátitisí­cového města odvrátit.

Pro Přerov by to byla totiž citelná rána – o práci by přišlo více než sedm set lidí a v regionu by výrazně vzrostla nezaměstnanost.

Navíc by byly ohroženy plány na zbudování letiště se smíšeným provozem, do něhož už Olomoucký, Zlínský kraj a město Přerov investovaly nemalé finanční prostředky.

„První jednání této expertní skupiny se uskuteční počátkem října na ministerstvu obrany. Věřím, že tato jednání přinesou posun směrem k záchraně přerovského letiště,“ vyjádřil se Zácha, který s Vondrou o problému otevřeně hovořil. Nezastírá ale, že zástupci ministerstva obrany již delší dobu naznačují, že je základna v ohrožení.

„Na udržení bochořského letiště jsem kladl velký důraz, je to přece jen sedm set dobře placených lidí, a ty peníze zůstávají v regionu. Konečné rozhodnutí ale bude ekonomická hra čísel,“ vyjádřil se náměstek.

Handicap Přerova: nepřiklepnutá dotace

Zrušení letiště se snaží odvrátit i přerovský poslanec Zdeněk Boháč (ODS).

„Je to nekonečný politický boj a takových expertních skupin bylo v minulých letech více. Upozorňovali jsme na význam základny v krizových situacích, jako jsou povodně, i její strategickou polohu v rámci Moravy. Vše je ale především o financích, “ konstatoval Boháč.

Ten už dříve naznačil, že jsou adeptem na zrušení tři letiště – ve Kbelích, Pardubicích a – právě v Přerově.

„Handicapem Přerova může být i to, že nemá dosud přiklepnutou evropskou dotaci na provoz smíšeného letiště,“ míní.

Jak prý vyplynulo z debaty s ministrem obrany, bude více jasné už v říjnu.

Armáda v Bochoři ročně tratí 600 milionů

Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) je vzhledem k velikosti našich vzdušných sil současná struktura vojenských letišť neadekvátní, a to je i důvodem zrušení některého z nich.

Od změn si ministerstvo slibuje úspory v řádech stovek milionů korun ročně.

Armáda již dříve uvedla, že na provozu vrtulníkové základny v Bochoři ročně tratí 600 milionů korun.

Ministerstvo obrany informace o zrušení přerovské vrtulníkové základny oficiálně nepotvrdilo.

„Rozhodnutí dosud nepadlo. Bílá kniha o obraně říká, že máme příliš mnoho leteckých základen a jejich počet se musí snížit. Dokončujeme analýzu stavu letišť, která bude předložena vládě, a teprve ta rozhodne,“ konstatoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.