Jak ukázalo nedávné seniorské sympozium v klubu Teplo, které nabídlo cyklus zajímavých přednášek z oblasti zdravotnictví či psychologie, starší lidé by ve městě uvítali Univerzitu třetího věku. Radní teď řeší, jaká forma vzdělávání by byla nejlepší.

V Olomouci se Univerzita třetího věku úspěšně zabydlela a v současné době ji navštěvuje přes dvanáct set studentů – seniorů.

„Dojížděla bych, ale neumožňuje mi to zdraví ani finance. Kdyby bylo něco takového u nás, ani minutu neváhám," řekla jedna z oslovených seniorek Ludmila Malá.

Podle náměstka přerovského primátora Dušana Hluzína (TOP 09), který má na starosti oblast školství, je variant vzdělávání více.

„Jednou z nich je i virtuální univerzita. To znamená, že bychom měli přednášky nahrané a pouštěly se pak studentům v učebně," přiblížil.

Jak vyplynulo ze seniorského sympozia v Přerově, starší lidé prahnou nejen po doplnění znalostí, ale také po vzájemném setkávání.

„V anketě uvedli, že zatímco v obcích a místních částech fungují kluby důchodců, ve městě jim chybějí," dodal.

Postřehy ze seniorských sympozií nejen v Přerově, ale i v Kojetíně a Tovačově, podle něj ukázaly, že jsou důchodci trpělivými posluchači a na přednáškách vydrží vždy až do konce.

„Ještě nám zbývají sympozia v Dřevohosticích a Brodku u Přerova. Až vyhodnotíme výsledky, začneme uvažovat, jakým způsobem vzdělávání vést," shrnul.

Bezplatné kurzy na VŠ logistiky

Už od ledna hodlá nabídnout kurzy pro seniory také Vysoká škola logistiky v Přerově. Protože se jí na ně podařilo získat finance ze strukturálních fondů Evropské unie, budou bezplatné.

„Čtyři kurzy jsme směřovali do oblasti základních lidských práv, právní a finanční gramotnosti a enviromentálního žití," přiblížil rektor školy Ivan Barančík. Podle něj teď odborníci pracují na koncepci toho, jaká konkrétní témata budou nejatraktivnější.

„V rámci projektu Moje univerzita se zaměříme nejen na seniory, ale i na zaměstnané občany, kteří si budou chtít doplnit vzdělání. Máme zájem vyjít vstříc všem věkovým kategoriím," ujistil.

Na přednáškách se lidé dozvědí například to, jak se nezadlužovat, dalšími oblastmi jsou bydlení či alternativní zdroje energie.

„Jedním z témat je i to, jak předcházet nátlaku při předváděcích akcích. Chtěli bychom jim v této oblasti pomoci," konstatoval.

Škola navíc zvažuje, že by kantoři kvůli lepší dostupnosti za seniory mohli dojíždět do místa jejich bydliště.

„Pokud bude mít zájem větší počet lidí, může přednášející přijet za nimi. Během měsíce vydáme publikaci, která naši snahu popíše," uzavřel rektor školy.