Po jednání ministra resortu Jiřího Pospíšila s kardinálem Miloslavem Vlkem se rozhodlo neměnit současný stav, který dává snoubencům možnost volby mezi církevním a civilním svatebním obřadem.

Původní návrh z dílny ministerstva spravedlnosti však vyvolal na Přerovsku velký odpor mezi věřícími. Ti posbírali stovky podpisů pod petici proti navrhovanému Občanskému zákoníku.

„Ministr spravedlnosti se rozhodl ponechat v novém Občanském zákoníku stávající úpravu sňatků, která občanům vyhovuje už od roku 1992. Stejně tak bude zachován současný stav úpravy manželství, kdy výčet jeho účelu bude obsahovat i řádnou výchovu dětí,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Návrh ministerstva spravedlnosti vyvolal mezi přerovskými obyvateli vlnu odporu. Stovky z nich se připojily podpisem k petici, která se staví proti novému návrhu Občanského zákoníku. Lidé se totiž obávali toho, že budou církevní sňatky zrušeny, nebo budou mít zcela jinou podobu než dosud.

„Kategoricky odsuzuji návrh nového Občanského zákoníku, kterým hodlá ministerstvo spravedlnosti zásadně změnit a ponížit rodinné právo a odejmout nabyté svobody občanům České republiky,“ uvádí se v protestní petici, kterou iniciovala poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.

„Ta změna neměla žádnou logiku. Pro novomanžele by to znamenalo velké komplikace. Kromě obřadu v kostele by museli zajít ještě na matriku, aby jejich vztah posvětili úředníci. Je to něco navíc a já považuji dva svatební obřady za zbytečné,“ vyjádřil se třeba přerovský farář Pavel Hofírek.

V Přerově se podle jeho slov každoročně koná na dvacet církevních svatebních obřadů. K protestu se na Přerovsku připojily stovky lidí. Petice podepisovali věřící v kostelích a na farách, šířila se ale také v ulicích měst.

„Je to omezení práv lidí, kteří jsou věřící. Pro člověka ve vyspělém světě je něco takového ponižující. Proč by měli mít snoubenci nejprve svatbu v kostele a potom ještě před úředníkem?“ ptá se také děkan Římskokatolické farnosti přerovského regionu Slawomir Sullowski.

Ten souhlasí se všemi body petice. „Naší farnosti se podařilo nasbírat asi stovku podpisů od věřících a petici už jsme odeslali na kompetentní místa,“ doplnil Sullowski.

Protest proti návrhu nového Občanského zákoníku ale organizovali také lidé v ulicích. „Podařilo se mi nashromáždit téměř 600 podpisů. Petiční archy jsem k podpisu nabízel na různých místech. Stál jsem u pošty, bank i u kostelů. Podpořili ji všichni napříč politickým spektrem, i lidé s různým náboženským vyznáním.

Připojili se k ní komunisté i ateisté. Jen dva lidé to odmítli se slovy, že je nic nezajímá. Zrušení církevních sňatků je totiž proti lidským právům,“ řekl bývalý předseda zemědělského družstva v Kokorách a někdejší přerovský zastupitel Ferdinand Ježík.

Na Přerovsku od počátku letošního roku uzavřely církevní sňatky na čtyři desítky snoubenců. Nejvíce jich zaznamenaly matrikářky v Hranicích.

„Máme nahlášených od začátku roku devatenáct církevních svateb, což ukazuje na vyšší počet než loni. Myslím si, že zasahovat do církevních sňatků není dobrý nápad. Svatby v kostele mají delší tradici než na úřadech. Každý by měl mít právo si vybrat, kde chce tento životní krok podstoupit,“ vyjádřila se matrikářka z Hranic Leona Bláhová.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná