S ní jsme si povídali o zmíněné akci i o orientálním tanci a jeho účincích.
Můžete nám říci něco bližšího k akci, která se uskutečnila v sobotu ve dvoraně hranického zámku?
Vystoupení jsem připravovala sama se svými hranickými žákyněmi. Celé prázdniny jsme dávaly dohromady program, přemýšlely jsme nad choreografií a nad tím, jak to udělat. Děvčata si za vlastní peníze pořizovala kostýmy. Byla to jedna z mála možností, jak mohly dívky na veřejnosti ukázat, co všechno se stačily naučit. Program pak obohatilo vystoupení dalších lektorek, se kterými spolupracuji ve skupině Belly Dance Group Aphrodité.
Jak tuto akci hodnotíte?
Bylo to skvělé. Vystoupení se podařilo, zájem lidí byl obrovský, i to, jak diváci reagovali a jakou vytvořili atmosféru, bylo úžasné. Vynikající bylo i prostředí zámecké dvorany v Hranicích. Jedinou nevýhodou byla její malá kapacita. Bohužel se na všechny zájemce nedostalo. Za rok chceme akci zopakovat, a pro jistotu uděláme už dvě představení za sebou.
Když mluvíme o Hranicích, jak dlouho tady vaše škola působí?
V Hranicích začíná naše škola už čtvrtý rok svého působení. Zájem o orientální tanec je stále větší. Možná na to mávliv osobní reklama. Ženy a dívky, které začaly naše kurzy navštěvovat už před třemi lety, řeknou o pozitivních účincích tance svým kamarádkám, a ty se o něj začnou také zajímat. Máme své působiště ve Studiu Blanka a dnes už tam děláme lekce skoro každý den. Je vidět, že lidi tady v Hranicích orientální tanec baví. Dokonce tři z mých žákyň mi tady dnes pomáhají jako instruktorky.
Jak dlouho se orientálním tancem zabýváte a jak jste se k němu dostala?
Zabývám se jím už od roku 1999. Tehdy jsem někde viděla letáček na kurz orientálního tance a v tu chvíli mě to chytlo za srdce. To bylo v začátcích, kdy se tento druh tance teprve dostával do České republiky. Původně jsem chodila jen jednou týdně, hlavně kvůli relaxaci, pak jsem dostala nabídku učit, postupně toho přibývalo, dnes už škola Farídah působí v jedenácti městech republiky.
Je těžké stát se lektorkou orientálního tance?
Na to je potřeba certifikát, který ale není snadné získat. Musíte mít zažité všechny taneční pohyby, dobře ovládat pohyby svého těla, znát různé druhy tanců, mít také povědomí o zdravovědě. Ani když má člověk certifikát, nezůstává stát na jednom místě. Chodím například do kurzů, kde se učím o dalších druzích orientálních tanců a podobné věci.
Hodně se mluví o pozitivních účincích orientálního tance na lidský organismus. Jaké jsou ty účinky?
V dnešní přetechnizované době jsou na ženy kladeny vysoké nároky, ať se to týká péče o rodinu, nebo kariéry. Ženy se tak nechtě dostávají do mužské role a orientální tanec jim pomáhá opět v sobě nalézt ztracenou ženskost. Aby se znovu začaly jako ženy cítit, jako ženy chovat, jako ženy oblékat. Na účastnicích kurzů jsou ty změny přímo vidět, je poznat, jak na ně tanec působí. Ať už se to týká jejich chování, toho, že se cítí sebevědomější, spokojenější, jsou usměvavé a více září. Když tyto změny vidím, je to pro mne také ta největší odměna.
Co zdravotní účinky?
Hodně k nám posílají ortopedové malé děti, které mají problémy se zády. Mají už vyzkoušené, že při problémech s páteří má orientální tanec pozitivní vliv. To samé se týká beder, kyčlí a kloubů. Celkově se zlepšuje držení těla. Dobře působí orientální tanec i na vnitřní orgány. Ukázalo se, že ženy, které mají problémy s otěhotněním, počaly poté, co začaly praktikovat tento druh tance. I v našich kurzech máme ženy, které díky tanci konečně mohly porodit dítě.
Může orientální tanec dělat každý?
Je vhodný pro všechny typy žen a dívek bez ohledu na věk. Není to omezené věkem ani postavou. Pod odborným vedením se začíná u jednoduchých pohybů, které se postupně procvičují. Pak se přidávají nové pohyby a prvky a postupně to vede k takové úžasné choreografii, jakou mohli vidět lidé v sobotu v Hranicích.