Měsíční přehled očima Přerovského deníku

Přerované se loučili s bývalým starostou

Ani trochu optimistické zprávy začaly v tisku a médiích plnit první místa. V pondělí 1. března náhle zemřel bývalý starosta a první primátor města Přerova Jindřich Valouch. Srdeční příhoda, která se přihodila na zimní dovolené v krkonošském Harrachově oblíbenému přerovskému politikovi, se mu bohužel stala osudnou. Rozloučení v Městském domě si nenechala ujít pěkná řada lidí v čele s politickými špičkami i jeho rivaly, kteří na jeho adresu nešetřili chválou.

Radnice prospěla s vyznamenáním

Městský úřad v Hranicích si nechal udělat průzkum mezi občany města, jak jsou lidé spokojeni se službami, které nabízí. A světe div se – známka za jejich činnosti byla jedna mínus. Více jak čtyři sta respondentů, kteří se ankety zúčastnili, pělo na radnici zřejmě samou chválu. Úředníci si jistě zaslouží obdiv za to, že jim není lhostejné, jaké jméno mezi občany, pro které tam každopádně sedí, vůbec mají. No, jen aby to nebyla nějaká nepříjemná chiméra a aby z ocenění nezpychli.

V Moštěnici objevili středověkou hrobku

Další úspěch si mohou do své nekonečné kroniky připsat přerovští archeologové, kterým se podařil naprosto nečekaný kousek. V kostelíku Panny Marie v Horní Moštěnici odkryli pod podlahou hrobku vladyky, který zemřel v roce 1502. Při dalším bádání zjistili, že kdysi v minulosti na místě, kde kostel dnes stojí, stál už jeho gotický předchůdce s půdorysem latinského kříže. Jak jde vidět, tak i při banální opravě podlahy se dá nalézt poklad. Komu čest, tomu sláva…

Stávka a politické sebevraždy

Přelom měsíce byl na české politické scéně trochu divočejší. Odboráři tentokrát vyrazili do boje přímo s ultimátem. No, možná se není ani čemu divit, rychlost našich zákonodárců občas pokulhává a letos o něco málo více. Něco to však asi mělo do sebe. Lidé si obohatili svůj slovník o nové slovo „obstrukce“ a mohli takřka v přímém přenosu sledovat i politické sebevraždy kontroverzních řečníků. Odborář Dušek si nebral servítky na vedení Českých drah a svými homofobními výroky si sám pod sebou podkopl už tak vetchý stoleček. O několik málo týdnů se pak podařilo prostořekému Topolánkovi něco podobného – ten však mířil téměř do nejvyšších pater – a jak to vypadá, spadla klec. Možná by pánům prospělo oprášit své filmové archivy a připomenout si někdejší trezorový snímek Ucho. Provětrávat paměť se občas vyplatí a řídit se pořekadlem „méně je více“ jakbysmet.

Spanilá jízda skončila

Na začátku měsíce března vrcholila základní část druhé hokejové ligy, skupiny Východ, posledními dvěma zápasy základní skupiny. Přerovští hokejisté bojovali na dálku s Hodonínem a s Valašským Meziříčím o pořadí na prvních třech místech. Klíčovou se ukázala být prohra Zubrů doma s Opavou 2:3 a lepší než třetí pozici před play-off už poté hokejisté nedohnali ani vítězstvím v posledním kole v Novém Jičíně.

Do vyřazovacích bojů tedy šli ze třetí příčky a ve čtvrtfinále narazili na Vsetín. Valaši, posíleni mladíky z extraligového Zlína, kousali a po dvou utkáních byl stav série, hrané na tři vítězná utkání, vyrovnaný 1:1. Přerov následně uspěl doma a o svém postupu mezi poslední čtyři týmy rozhodl ve čtvrtém utkání na Lapači.

V semifinále Zubři narazili na ambiciózní Hodonín, který chce letos do první ligy. Také v této sérii byl stav po úvodních dvou zápasech vyrovnaný, když oba celky využily výhody domácího prostředí. Klíčový se ukázal zápas číslo tři v Hodoníně. Zubři byli domácím vyrovnaným soupeřem a o vítězství Drtičů rozhodly až samostatné nájezdy. Hodonín následně přijel na Hanou s „mečbolem“ na své straně, který po těžkém boji využil, a postoupil. Pro přerovské hokejisty tak skončila letošní sezona před branami finále.

Sníh polevil a ukázal svá zapadaná tajemství

Pohozená křesla, pneumatiky nebo nefunkční spotřebiče a spoustu dalších nepotřebných věcí najdete snad všude, kam oko dohlédne. Příkopy u silnic, okrajové části měst i obcí tak asi ukazují turistům, jak správně recyklovat… Ono totiž křeslo zajíčku ušáčkovi nabízí lepší poležení než někde v houští na studené zemi… a pneumatika před stromem určitě stačí ochránit naše plechové miláčky před nepříjemnou kolizí a promáčknutými plechy. Jen u těch televizí a praček opravdu nevím – jedině, že by nově proškolení zaměstnanci energetické společnosti humánně naučili jeleny a srnky spotřebiče ovládat a zajistit si tak nové potenciální odběratele elektřiny.

Kino v Hranicích? Maximálně letní…

Odkoupení kina od státu provázely obstrukce. Slovo, které se v poslední době osvědčilo na poli vysoké politiky, zamířilo i k nám. Jde vidět, že pokulhávat za novými trendy nehodláme ani u nás v regionu. Radní v Hranicích doslova nedoporučili odkup jednoho z mála kulturních stánků ve městě, a tak si lidé, dychtící po filmových novinkách, budou muset počkat na pěkné počasí a asi s půlročním zpožděním si novinky stříbrného plátna vychutnají při promítání v letním kině. Má to jistě své výhody, nebude se muset opravovat střecha a místo nových sedaček určitě postačí natření stávajících laviček. Hraničtí politici tak budou jistě netrpělivě očekávat, jestli místní tento krok nebude třeba nutit změnit svou dosavadní adresu.

Modernizace dráhy – pouhá miliarda

Přerovský železniční uzel projde modernizací. Jen v letošním roce tato investiční akce spolyká téměř miliardu korun. Ve městě s žalostnou dopravní situací je to možná dobrá zpráva. Kdo se k nám nedostane po silnici – může přijet vlakem. Lidé, kteří každodenně využívají dráhy k přepravě do práce, však jistojistě nejásají. Výluky a omezení, která s sebou přinese modernizace, jejich rutinní cestování ještě trochu ztíží a svou trpělivost budou moci zkoušet až do nekonečna. Jestli to však naplní kýžené očekávání – že přerovští a okolní obyvatelé měst a obcí budou trpěliví beránci, které už jen tak něco nevykolejí, přesvědčený nejsem. Ale na rovinu – patent na rozum nemám, takže se klidně můžu mýlit.

Tyršův most – hudba daleké budoucnosti

Sliby, plány a nesmělé vize jsou zase o kousek dál. Stavba nebo oprava lávky, která už několik let dosluhuje, se odkládá. Rok 2012 – nový termín plánované stavby. Když pominu, že most, na který se Přerované těšili už letos – nebude, hudbě budoucnosti nevěřím. Styly a jejich vývoj jsou tak nepředvídatelné, že s těžkostí můžeme tvrdit, jaké šlágry budeme poslouchat za dva roky. Hitparáda hitů (hlavně před volbami) je vrtkavější než sláva… No uvidíme!

Na Helfštýně se usadil nový správce

Čtyřiadvacetiletý charismatický muž Jan Lauro přijal nově funkci kastelána na nejnavštěvovanějším hradě v regionu. Umělecký kovář a absolvent Dějin a teorie výtvarného umění v Olomouci má do budoucna velké plány, jak ještě více tento klenot přiblížit návštěvníkům. Expozice archeologie i další novinky v podobě zpevnění podlah a nového osvětlení čeká už brzy milovníky míst opředených dávnou historií. Nezbývá, než mu držet palce.

Umístit dítě do školky? Sci-fi

V polovině měsíce probíhaly zápisy dětí do mateřských škol. Spousta rodičů už dokonale zná stále se opakující odpověď: Nemáme místo, dítě nevezmeme. Klesající populační křivka v minulosti spoustu těchto zařízení zrušila. V posledních letech však takzvané Husákovy děti (silné ročníky) začínají na trhu školek pociťovat velké nedostatky. Dostat dítě do školky ve městě je občas nadlidský problém. Olomoucké arcibiskupství na tento nešvar zareagovalo víc než skvěle. Rodiče v Přerově i Kojetíně mohou zajásat. Od září totiž v těchto městech vzniknou hned dvě nová zařízení pro předškolní děti. Trn z paty však jedna instituce nevytáhne a populárního gesta by se měli chopit i komunální politici nebo firmy, které zaměstnávají velkou řadu lidí. Za západními státy v tomto ohledu hodně pokulháváme.

Pro nejhezčího sněhuláka hlasoval celý svět

Až ze Spojených států, Irska nebo Brazílie přicházely hlasy do internetové soutěže o nejhezčího sněhuláka, kterou vyhlásil Přerovský deník. Do poslední chvíle napínavé klání sledovalo přes sedmnáct tisíc lidí. Sympaťák Maxipes Fík, kterého vyrobila rodina Matyášových z Lověšic, nakonec vyhrál. Dva nejlepší účastníci si z redakce odnesli sladkou odměnu – dorty v podobě Fíka a hradu, které vytvořili cukráři ze Střední školy gastronomie a služeb na Šířavě.

Dívka roku sklidila čtyři cenyAdriana Perdulová

Jméno Adriana Perdulová padlo na vyhlášení Dívky roku 2010 v hranické sokolovně celkem čyřikrát. Sympatická třináctiletá dívka získala titul od čtenářů Hranického deníku a Sedmičky. Další šerpu si pak vysloužila od diváků v sále a tu nejcennější pak od poroty. Celý slavnostní večer se nesl ve velmi příjemné atmosféře léta, protože téma letošního roku byly Bahamy. O týden později bodovala mladičká dívka v Mikulově v dalším postupovém kole, kdy skončila jako první vícemiss. Teď už ji čeká republikové finále. Nezbývá než mladičké Adrianě držet palce.

Nejlepší web mají Hranice

Město Hranice si může připsat do své kroniky další úspěch. Jako absolutní vítěz v anketě Zlatý erb, kde města a obce prezentují své webové stránky a elektronické služby pro své občany, letos opravdu zabodoval. Představitele města toto ocenění velmi potěšilo, i když stránky v angličtině nevykazují až tolik dokonalosti. Některé odkazy chybějí úplně (jsou ve výstavbě) a některé pojmy byste ve slovnících jen těžko nalezli.

Konfederace politických vězňů – zemětřesení

Opravdu jako v kotli se mohli cítit členové přerovské pobočky Konfederace politických vězňů koncem měsíce března. Vyloučení dlouholetého předsedy Františka Přesličky a pozastavení členství Vladimíru Hučínovi vyvolalo v této organizaci téměř zemětřesení. Bouřlivá debata, ve které padaly urážky i osobní výpady, k ničemu nedošla. Jak jde vidět, hádavá nálada je prostě v kurzu a nevyhnula se ani přerovským muklům.

Hranice: Tenisová hala nebude

Nejen kino, ale ani krytá tenisová hala nebude. Její plánovaná výstavba se odkládá na neurčito. Investor stavby neuspěl s žádostí o finanční spoluúčast ani u Evropské unie, ani místních zastupitelů. Krize zřejmě odloží vše a po podzimních volbách bude možná v některých otázkách trochu více jasno.

Dvojnásobná vražda: nové rozuzlení

Po téměř čtyřech měsících vyšetřování dvojnásobné vraždy v Přerově dospěli policisté k novému rozuzlení. Kriminalisté obvinili matku podezřelého ze spoluúčasti na vraždě, a čtyřiašedesátiletá žena tak pod tíhou nových expertíz a zjištění skončila ve vazbě.

Konec dobrý, všechno dobré

Konec měsíce už se spíše nesl v duchu přicházejících velikonočních svátků; výstavy a další kulturní akce zvěstují jedny z nejdůležitějších křesťanských svátků v roce. Konec dobrý, všechno dobré.

Krásné Velikonoce vám všem…